Press "Enter" to skip to content

Niedotlenienie serca – na czym polega ta choroba?

Do prawidłowego działania serce potrzebuje tlenu i substancji odżywczych. Składniki te dostarczane są wraz z krwią. Jeśli zatem serce otrzymuje zbyt mało krwi, zaczyna mu również brakować tlenu i innych składników niezbędnych do funkcjonowania. Niedotlenienie serca może doprowadzić do jego niewydolności, a w konsekwencji do szeregu zagrażających życiu powikłań. Po czym rozpoznać, że sercu brakuje tlenu? Z czego wynika ten stan i w jaki sposób przebiega leczenie?  

Czym jest spowodowane niedokrwienie serca?

Jak już wspomnieliśmy, niedotlenienie mięśnia sercowego wynika bezpośrednio z jego niedokrwienia. Zazwyczaj za zbyt mały przepływ krwi do serca odpowiada miażdżyca tętnic wieńcowych, czyli schorzenie powodujące odkładanie się złogów tłuszczowych (tzw. blaszki miażdżycowej) w naczyniach. W wyniku rozwoju miażdżycy wewnętrzna średnica tętnic zwęża się i tym samym coraz bardziej utrudnia przepływ krwi. Kiedy naczynia wieńcowe zostaną całkowicie zatkane (przez tłuszcz lub skrzep powstały z pękniętej blaszki), wówczas dochodzi do martwicy tkanek mięśnia sercowego i zawału. Jednak nie tylko miażdżyca odpowiada za niedotlenienie serca. W ok. 2% przypadków czynnikiem sprawczym jest:

  • zator, uraz lub skurcz tętnicy wieńcowej,
  • zapalenie tętnic,
  • wrodzone wady budowy tętnic,
  • stale niskie ciśnienie tętnicze,
  • zatrucie czadem,
  • anemia,
  • rozwarstwienie aorty,
  • przerost lewej komory serca,
  • choroba tarczycy,
  • choroba płuc.

Ponadto w zagrożenie chorobą niedokrwienną wzrasta o osób otyłych, cierpiących na cukrzycę, nadciśnieniowców oraz u osób z podwyższonym cholesterolem.

W jaki sposób niedotlenienie serca obniża jakość życia?

Osoby z chorobą niedokrwienna uczą się żyć z bólem – wrażenie silnego ucisku, gniecenia lub kłucia w klatce piersiowej towarzyszy choremu nawet podczas mało intensywnej aktywności fizycznej. Ból może promieniować do lewej ręki, żuchwy, szyi i nadbrzusza, jednak ustępuje po zaprzestaniu wysiłku i krótkim odpoczynku. Z czasem chory nie rusza się z domu bez nitrogliceryny, która przynosi szybką ulgę i umożliwia względnie normalne funkcjonowanie. Niedotlenienie serca może również wywoływać inne objawy, takie jak: uczucie ugniatania lub rozrywania za mostkiem (dławica piersiowa), zawroty głowy, omdlenia, nudności i problemy z oddychaniem.

Na czym polega leczenie choroby niedokrwiennej?

W początkowym stadium terapia sprowadza się do przyjmowania lekarstw. Lekarz może zalecić m.in. lek przeciwzakrzepowe, leki na obniżenie cholesterolu, azotany oraz beta-blokery hamujące ból dławicowy. Jeśli farmakologia okaże się niewystarczająca, choremu proponuje się zabieg polegający na udrożnieniu tętnic wieńcowych. Niedotlenienie serca w zaawansowanym stadium zazwyczaj prowadzi do wszczepienia by-passów. Operacja ta polega na wykonaniu sztucznego pomostu naczyniowego, który umożliwia ominięcie zatkanych tętnic i tym samym usprawnia przepływ krwi pomiędzy aortą a naczyniami wieńcowymi.

[Głosów:4    Średnia:1.8/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *