Press "Enter" to skip to content

Polimeryzacja w stomatologii – podstawowe informacje

Polimeryzacja to zabieg powszechnie stosowany w stomatologii. Na czym on polega? Dlaczego ma on tak istotne znaczenie w kontekście utrzymania higieny jamy ustnej?

Polimeryzacja – na czym polega ten zabieg?

Polimeryzacja to zjawisko fizyczne, a konkretnie nazwa reakcji chemicznej, w ramach której monomery łączą się w bardzo długie łańcuchy zwane polimerami. Dzięki temu powstają substancje, które są powszechnie wykorzystywane w technice stomatologicznej. Polimerem jest np. żywica kompozytowa, która po utwardzeniu (najczęściej) światłem, zyskuje ponadprzeciętną wytrzymałość mechaniczną.

Przykłady polimerów stomatologicznych

Stomatologia wykorzystuje wiele różnych odmian polimerów. Najważniejsze z nich, to:

  • żywice kompozytowe, które charakteryzują się dużą elastycznością i podobieństwem do zębów, przy czym dentysta może w pewnym zakresie zmieniać ich barwę,
  • żywice akrylowe, wykorzystywane do wytwarzania protez całkowitych i częściowych, a także różnego rodzaju nakładek.

Warto również dodać, że w stomatologii stosowana jest tzw. podwójna polimeryzacja, czyli proces kilkuetapowego łączenia ze sobą cząstek monomerów, a później polimerów. Dzięki temu mogą powstawać nie tylko różne rodzaje żywic, ale też masy do wykonywania odcisków. Tworzywa te charakteryzują się maksymalną precyzją odwzorowania kształtu zęba, co ma istotne znaczenie w kontekście diagnostyki oraz leczenia stomatologicznego.

Polimeryzacja a zabiegi stomatologiczne

Bez zastosowania zjawiska polimeryzacji nie byłoby możliwe wykonanie żywic, które są niezbędne w procesie odbudowy uszkodzonych zębów. Materiał jest utrwalany za pomocą światła o określonej długości fali. Lampa polimeryzacyjna emituje najczęściej światło UV, które na skutek długiego oddziaływania wiąże ze sobą cząsteczki wypełnienia.

Polimeryzacja jest również niezbędna podczas wytwarzania protez, mostów, a także koron. Dzięki zastosowaniu odpowiednio utwardzanych materiałów pacjent może:

  • korzystać z pełni funkcji zgryzu,
  • cieszyć się naturalnym uśmiechem bez ubytków,
  • zabezpieczyć zęby przed uszkodzeniami mechanicznymi powstałymi np. na skutek bruksizmu.

Warto również dodać, że lampa polimeryzacyjna umożliwia wykonanie utwardzenia w momencie dogodnym zarówno dla dentysty, jak i samego pacjenta. Dzięki temu specjalista może dopasować kształt nakładki lub wypełnienia do indywidualnych cech anatomicznych ludzkiej jamy ustnej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *