Press "Enter" to skip to content

Badania prenatalne – przesłanki dotyczące ich wykonania

Lekarz kierujący pacjentkę na badania prenatalne katowice, ma ku temu najczęściej stosowne przesłanki. Dotyczą one sytuacji, gdy istnieje podejrzenie, że dziecko może chorować na określone schorzenia lub też cierpieć z powodu wad genetycznych.

Wiek robi swoje

Choć może to zabrzmieć dość kontrowersyjnie, to czasu nie da się oszukać. Statystycznie rzecz ujmując, ciąża w wieku powyżej 35 lat wiąże się ze szczególnym ryzykiem dla dziecka. Dlatego dla większości specjalistów jest to wystarczająca przesłanka, by skierować kobietę na badania prenatalne kraków. Należy jednak pamiętać, że sam wiek nie jest tu jedynym istotnym kryterium. Bardzo ważne jest też to, czy kobieta już wcześniej zaszła w ciążę. Jeśli tak, to w niektórych przypadkach lekarze odstępują od skierowania jej na dodatkowe badania.

Rodzinne choroby genetyczne a zwiększone ryzyko chorób prenatalnych

Kolejną przesłanką, która decyduje o wysłaniu ciężarnej na badania prenatalne katowice, są choroby genetyczne, które wcześniej miały miejsce w rodzinie. Jeśli takie występowały, to lekarz zaleci wykonanie stosownych badań. Co ważne – pierwszym ich etapem są nieinwazyjne badania prenatalne kraków, które nie wiążą się z żadnym ryzykiem uszkodzenia płodu. Dzięki nim można w pewnym stopniu nakreślić diagnozę i rozpocząć leczenie na etapie 10 – 20 tygodnia ciąży! Dzięki temu istnieje szansa, że niektóre wady już na tym etapie zostaną wyeliminowane.

Nieprawidłowe wyniki USG? Pora coś z tym zrobić…

Badania płodu należy również wykonać w sytuacji, gdy wyniki USG mogą budzić podejrzenie co do zdrowia maluszka. Zasada ta dotyczy również poprzednich ciąż, które nie przebiegały prawidłowo. Nawet jeśli zakończyły się one urodzeniem zdrowego dziecka, to i tak lekarz najprawdopodobniej zleci kobiecie wykonanie stosownych badań. Nie można zapominać, że dla rodziców wykonujących badania prenatalne cena nie ma raczej żadnego znaczenia. Zwłaszcza, że jest ona niska i wynosi najczęściej od 150 do 200 złotych.

Podsumowanie

Można odnieść wrażenie, że osoby decydujące się na zaawansowane badania dziecka nienarodzonego, w pewien sposób wolą “dmuchać na zimne”. Warto jednak pamiętać, że dla osób bagatelizujących badania prenatalne cena takich zaniedbań może być zbyt duża. Czy warto ryzykować, jeśli sama technika badania nie jest inwazyjna i nie szkodzi dziecku?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *