Press "Enter" to skip to content

Jakie informacje otrzymamy dzięki badaniu aparatem EKG?

Badanie EKG to jeden z podstawowych sposobów umożliwiających skontrolowanie pracy serca. Polega ono na zastosowaniu elektrokardiografu, czyli urządzenia, dzięki któremu można skutecznie ocenić pracę mięśnia sercowego. Jak działa elektrokardiograf i jakie informacje można uzyskać dzięki badaniu? Dowiedz się więcej!

Elektrokardiograf – zasada działania

Aparaty EKG umożliwiają wyłapanie impulsów płynących z serca. Podczas badania na ciele pacjenta rozmieszcza się elektrody, które rejestrują skurcze, a następnie zapisują je bezpośrednio na papierze. Dzięki temu lekarz od razu po zakończeniu badania lekarz może porównać wyniki z normami i sprawdzić, czy u danej osoby istnieją jakieś odstępstwa. Badanie EKG jest całkowicie bezpieczne, dlatego można je wykonywać u osób w różnym wieku i różnym stanie zdrowia, nawet po przebytym zawale. Podczas badania pacjent musi pozostawać w pozycji leżącej. Badanie rozpoczyna się w momencie, w którym aparat EKG rozpocznie rysowanie linii izoelektrycznej. Jej załamki, odcinki i odstępy umożliwiają skontrolowanie stanu zdrowia osoby badanej.

Co ocenia się podczas badania aparatem EKG?

Nowoczesne aparaty EKG Aspel umożlwiają sprawdzenie kilku rzeczy. Po pierwsze: częstość pracy serca oraz rytm wiodący. To podstawowa rzecz – jeśli częstotliwość jest nieprawidłowa, to dla lekarza będzie to pierwszy sygnał do tego, że u pacjenta mogą występować zaburzenia. Po drugie, badanie EKG pozwala na określenie położenia mięśnia sercowego w klatce piersiowej, a także na sprawdzenie, czy ściany mięśnia sercowego nie są nadmierne pogrubione. To dość istotne – kardiomiopatia, czyli pogrubiona przegroda, może powodować m.in. poprzez duszności,  omdlenia, kołatania serca czy nawet zatrzymanie akcji serca. To ważne, by ewentualne zmiany w budowie serca wykryć jak najszybciej – odpowiednie leczenie może uchronić pacjenta przed przedwczesną śmiercią. Aparat EKG Aspel umożliwia również wykrycie nieprawidłowego ukrwienia mięśnia sercowego oraz wskazanie, czy w sercu nie powstały już ewentualne zniszczenia.

Kiedy należy zdecydować się na badanie EKG?

Do 45. roku życia nie trzeba wykonywać badań EKG, pod warunkiem, że do tej pory pacjent nie skarżył się na żadne niepokojące objawy oraz nie miał w rodzinie przypadków zachorowania na choroby układu krążenia. Po 45. roku życia badanie EKG zaleca się wykonywać regularnie, tak samo jak na przykład morfologię krwi. Wcześniejsze wskazania do badania to przede wszystkim wszelkie nieprawidłowości – duszności, omdlenia, kołatania serca, utrata przytomności i inne. Warto wiedzieć, że czasem lekarze decydują się rozszerzyć standardowe badanie aparatami EKG o test wysiłkowy. Wówczas pacjent podczas monitorowania pracy serca musi dodatkowo wykonywać aktywność fizyczną. Dzięki tej metodzie można sprawdzić, jak zachowuje się mięsień sercowy przy zwiększonym wysiłku. Samo badanie EKG może zarejestrować pracę serca wyłącznie w spoczynku, a to czasem nie daje wystarczająco wiele informacji o stanie pacjenta. U wielu osób serce w spoczynku pracuje prawidłowo – dopiero podczas wykonywania aktywności fizycznej doznają nieprzyjemnych dolegliwości, które są powiązane właśnie z nieprawidłową pracą serca.

Aparaty EKG – proste i szybkie badanie

Niewątpliwą zaletą badania aparatami EKG Aspel jest to, że na wyniki nie trzeba długo czekać. Bezpośrednio po zakończeniu badania można ocenić stan zdrowia pacjenta i tym sam włączyć leczenie. To ważne dla osób, które powinny natychmiast rozpocząć leczenie – dzięki temu nie muszą długo czekać na ocenę stanu zdrowia, ale mogą od razu rozpocząć przyjmowanie leków. Warto wiedzieć, że badanie EKG można wykonywać również u kobiet w ciąży oraz u dzieci – aparat nie wpływa w żaden sposób na pracę serca, ponieważ tylko wyłapuje impulsy. Dzięki temu jest całkowicie bezpieczne dla organizmu. Poza tym badanie jest też bezbolesne i można je przeprowadzać u osób, które nie cieszą się dobrym stanem zdrowia. To odróżnia standardowe badanie EKG od tego wysiłkowego – z uwagi na obciążenie organizmu, badanie wysiłkowe można przeprowadzać tylko w określonych przypadkach i pod opieką lekarza.

Autor: Pozycjoneria.pl Mariusz Zakrzewski. Artykuł powstał z udziałem właściciela sklepu medycznego Kredos.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *