Press "Enter" to skip to content

Lipidogram – podstawowe badanie kardiologiczne

Dzięki profilaktycznym badaniom kardiologicznym można określić stan serca i układu krążenia, a także w porę rozpocząć leczenie. Jednym z podstawowych badań tego rodzaju jest lipidogram.

Lipidogram – co to jest?

Lipidogram to nazwa badania laboratoryjnego wykonywanego z krwi, które obejmuje określenie poziomu lipidów. Dzięki badaniu można określić poziom lipidów takich jak:

  • cholesterol całkowity
  • frakcja HDL cholesterolu (tak zwany dobry cholesterol)
  • frakcja LDL cholesterolu (tak zwany zły cholesterol)
  • trójglicerydy (triglicerydy)

Dlaczego warto wykonać lipidogram?

Lipidogram jako badanie kardiologiczne pozwala na określenie stanu serca oraz układu krążenia, dla którego właściwy poziom lipidów ma bardzo duże znaczenie.

Cholesterol jest niezbędny człowiekowi do prawidłowego działania błon komórkowych, uczestniczy także w produkcji witaminy D, niektórych hormonów, soków żółciowych. Do organizmu dostarczamy go z pożywieniem, ale może wytwarzać go także jelito czy wątroba.

Cholesterol staje się szkodliwy wtedy, gdy jest go zbyt dużo, ponieważ wtedy zaczyna odkładać się w naczyniach krwionośnych, zwiększając niebezpieczeństwo zachorowania na miażdżycę, chorobę wieńcową oraz wystąpienia zawału.

Lipidogram – szansa na szybkie rozpoczęcie leczenia

Badanie takie jak lipidogram jest szybkie, łatwe i niemalże bezbolesne w wykonaniu. Dzięki temu, że pozwala na określenie poziomu lipidów we krwi, pozwala również na wskazanie na ryzyko chorób serca i układu krwionośnego.

Gdy poziomy lipidów wykraczają poza normę, najłatwiej można obniżyć je przez odpowiednią dietę, większą dawkę ruchu oraz rezygnację z używek, w szczególności z papierosów. W razie braku poprawy lekarz może zalecić także odpowiednią kurację farmaceutyczną.

Gdzie można wykonać lipidogram?

Badanie krwi takie jak lipidogram można obecnie wykonać w każdym laboratorium. Skierowanie na lipidogram można otrzymać od swojego lekarza rodzinnego. Organizowane są także różne akcje, w ramach których można wykonać bezpłatne badanie kardiologiczne tego rodzaju.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *