Press "Enter" to skip to content

Bentonitowy żwirek dla kota

Osoby pragnące przygarnąć lub kupić kota często zastanawiają się, czym wypełnić dla niego kuwetę. Jest to jeden z najważniejszych elementów kociej wyprawki, który w sposób bardzo istotny może rzutować na zachowanie mruczka. Jednak ogromna dostępność różnorodnych żwirków dla kotów może przyprawić o zawrót głowy. Sprawdźmy zatem, co warto wiedzieć o wciąż najbardziej popularnym, bentonitowym żwirku.

Dlaczego kuweta i odpowiedni żwirek są tak ważne?

Zacznijmy od najważniejszego dla wielu osób pytania, czyli jak bardzo kuweta i żwirek, który w niej umieścimy, mogą rzutować na kocie zachowanie. Aby o tym mówić, warto bliżej poznać kocią naturę.

Koty wywodzą się z Afryki, gdzie ich naturalną kuwetą były piaski, umożliwiające dobre zakopanie odchodów. Dzięki temu te wspaniałe drapieżniki mogły ukryć swoją obecność przed innymi zwierzętami. Potrzeba zakopywania odchodów pozostała im nadal, dlatego powinniśmy umożliwić im takie działanie. Dlatego warto wybrać wypełnienie w postaci małych drobinek, jak najbardziej zbliżonych do piasku, w których łatwo się kopie. Pod tym względem bentonit sprawdza się wyśmienicie.

Co więcej, miejsce, w którym znajdzie się kuweta, powinno być odpowiednio zaciszne i bezpieczne, by kot nie stresował się podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych. W innym przypadku kot może nabawić się zapalenia pęcherza albo nie będzie chciał korzystać z kuwety, co prowadzi do pogłębiających się problemów behawioralnych.

Bentonit, czyli ogromna chlonność

Poza dostosowaniem żwirku do potrzeb kota poprzez wybór jak najbardziej zbliżonego materiału do naturalnego, który wybrałby mruczek, warto zdecydować się na podkład o wysokiej chłonności. Koty nie lubią wchodzić do zabrudzonego żwirku, dlatego potrzebujemy czegoś, co dobrze wchłonie i zwiąże mocz. Pod tym względem bentonit jest jednym z najlepszych rozwiązań, ponieważ odznacza się ogromną chłonnością.

Zbrylający dla wygody

Kolejną zaletą żwirku bentonitowego jest jego zdolność do zbrylania się pod wpływem wilgoci. Dzięki temu nie tylko wchłania, ale również zamyka w ścisłych “kulkach” mocz, co ułatwia jego sprzątanie. Wystarczy tylko wydostać z kuwety za pomocą łopatki zbrylone kawałki, a resztę można spokojnie pozostawić na kolejne użycia.

Pochłaniający zapachy

Kocie odchody niestety nie mają najprzyjemniejszego zapachu. Właśnie dlatego żwirek dla kota powinien je w miarę możliwości neutralizować, aby nie przeszkadzały domownikom. Bentonit posiada zdolność pochłaniania zapachów i ogranicza ich rozprzestrzenianie się, co nie jest dziwne, biorąc pod uwagę, jak doskonale wiąże też wodę. W efekcie całe otoczenie kuwety będzie znacznie bardziej przyjazne dla ludzi.

Dobrą alternatywą są też żwirki zapachowe, na przykład o lekko słodkiej woni dziecięcego pudru czy bawełny. Jeszcze lepiej redukują nieprzyjemne zapachy, a nawet roztaczają świeży aromat wokół kociej toalety.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *