Press "Enter" to skip to content

Dlaczego i kiedy warto zdecydować się na konsultację psychologiczną online?

Troska o zdrowie psychiczne to nadal dla wielu osób duże wyzwanie. Choć z problemami natury fizycznej łatwo jest udać się do lekarza, zwłaszcza kiedy doskwiera nam ból, problemy psychiczne często spychamy na plan dalszy, nierzadko doprowadzając całe swoje zdrowie do ruiny. Zastanówmy się więc wspólnie, kiedy warto skorzystać z konsultacji psychologa, by uniknąć tej sytuacji, i dlaczego właśnie wizyta online może okazać się w niektórych sytuacjach najlepsza.

Jakie przesłanki powinny skłonić cię do konsultacji psychologicznej?

Złe samopoczucie psychiczne, które trwa dłużej niż dwa tygodnie, jest już pierwszą przesłanką, sugerującą, że powinieneś zdecydować się na konsultację z psychologiem. Niezależnie od tego, co cię trapi, podejdź do tej sprawy podobnie, jak poszedłbyś do zdrowia fizycznego. Gdybyś cierpiał na ból głowy lub brzucha od dwóch tygodni, z pewnością zdecydowałbyś się na wizytę u lekarza. Załóż zatem, że złe samopoczucie to rodzaj bólu psychicznego – dzięki temu być może szybciej przestaniesz przeżywać wątpliwości czy wstyd na myśl o spotkaniu z psychologiem.

Oprócz złego samopoczucia, powinieneś zwrócić uwagę także na inne aspekty swojego stanu. W pierwszej kolejności zastanów się, co zazwyczaj – w kontekście cierpienia psychicznego – ci towarzyszy? Czy jest to uczucie lęku, niepokoju, a może nawet skrajnego przerażenia (ataki paniki)? Warto zapytać również siebie, co sprawia, że czuję się źle? Może czujesz się bardzo zestresowany swoim życiem zawodowym: do tego stopnia, że towarzyszy ci poczucie wypalenia i pustki? Albo zauważyłeś/aś, że od dłuższego czasu doskwierają Ci problemy rodzinne, w tym brak dobrego kontaktu z najbliższymi lub problemy o podłożu seksualnym? Możesz także cierpieć na problemy ze snem, które również wskazują na potrzebę konsultacji z psychologiem.

Czy warto poczekać dłużej?

Konsultacja psychologiczna to pierwsza pomoc w przypadku problemów natury psychicznej. W przypadku krótkotrwałego problemu psycholog może udzielić doraźnej pomocy. Jednocześnie, jeśli po przeprowadzeniu wywiadu uzna, że problem jest znacznie głębszy i wymaga dalszych konsultacji, może skierować pacjenta na psychoterapię lub do psychiatry.

Ze względu na złożoność problemów natury psychicznej oraz ich poważne rzutowanie na wszystkie aspekty życia człowieka, z konsultacjami nie powinniśmy czekać. Problemy nie rozwiążą się same, a wręcz przeciwnie – pozostawione same sobie mogą się nasilać. Dlatego im szybciej zostanie podjęta decyzja o ich omówieniu ze specjalistą, tym szybciej będzie można się z nimi uporać.

Dlaczego konsultacja psychologiczna może być lepsza niż w gabinecie?

W ciągu ostatnich dwóch lat nastąpił szybki rozwój technologii, pozwalającej na prowadzenie konsultacji online. Wiele osób decyduje się więc na nie, widząc w nich rozwiązanie szybsze i wygodniejsze dla siebie. Dzięki nim mogą uniknąć między innymi jazdy przez zakorkowane miasto i oczekiwania w poczekalni, co pozwala na zaoszczędzenie czasu – cennego zwłaszcza dla osób bardzo zapracowanych.

Również wiele osób nieśmiałych preferuje konsultacje online, ponieważ czują się w ich trakcie bezpieczniej i swobodniej. Przebywając w zaciszu własnego domu, mogą bardziej skupić się na rozmowie niż na fakcie, że są w nowym miejscu i z nową osobą.

Na konsultacje online warto zdecydować się także wówczas, gdy praca narzuca nam częste wyjazdy biznesowe lub gdy mieszkamy za granicą, ale preferujemy omawiać swoje problemy w języku polskim. Dzięki konsultacjom online, niezależnie od miejsca zamieszkania czy miejsca podróży, można utrzymać stały kontakt z psychologiem, co jest korzystne dla zdrowia i pozwala na kontynuowanie terapii w każdych okolicznościach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *