Press "Enter" to skip to content

Jak zdrowo się odżywiać?

Wiele osób w dzisiejszych czasach walczy z nadwagą. Często nie mamy czasu na samodzielne przygotowanie domowych posiłków albo uprawianie sportu. Próbujemy stosować różne diety albo połykać tabletki odchudzające. Jednak takie działania mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Najskuteczniejszą metodą, która zapewni nam zdrowie i piękną sylwetkę jest racjonalne i zdrowe odżywianie.

Jakie są zasady zdrowego odżywiania?

Przede wszystkim należy jeść regularnie. Nieważne, czy będzie to pięć małych posiłków czy trzy większe posiłki. Ważne, żeby spożywać je w stałych odstępach czasowych. Nasza zdrowa dieta powinna składać się przede wszystkim z warzyw i owoców. Zawierają one niewiele kalorii, a przy tym mają dużo witamin i minerałów. Korzystnie wpływają na naszą odporność i dobre samopoczucie. Dieta wegetariańska jest coraz popularniejsza i dobrze skomponowana pozwala uzyskać wszystkie niezbędne do życia składniki.

Kolejnym elementem, którego nie powinno zabraknąć w zdrowej piramidzie żywienia jest nabiał. Mleko oraz wszelkie jego przetwory, jogurty, chude sery stanowią budulec dla naszych kości. Nabiał wpływa także na dobre funkcjonowanie mięśni. Nie powinniśmy także zapominać o produktach zbożowych. Jeśli nie mamy problemów żołądkowych, najlepiej spożywać te pełnoziarniste-kasze, ryże czy pieczywo. Zawierają one dużo błonnika, który wspomaga trawienie. W dodatku są mniej kaloryczne od ich białych odpowiedników i sycą na dłużej.

W miarę możliwości powinniśmy unikać spożywania mięsa. Najlepiej w ogóle zrezygnować z mięsa czerwonego, czyli wieprzowiny, wołowiny i cielęciny. Na obiad czy kolację lepszym rozwiązaniem będzie kurczak albo indyk. Jest to chude i zdrowe mięso, w dodatku smaczne i lekkie. Nie możemy też zapomnieć, że kluczowa dla zdrowia jest jego obróbka. Powinniśmy zrezygnować ze smażenia na rzecz duszenia i pieczenia.

Nie możemy też zapomnieć o rybach. Zawierają one cenne kwasy omega-3, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Oprócz tego są doskonałym źródłem białka, witamin i związków mineralnych. Powinniśmy jednak unikać gatunków ryb hodowanych w sztucznych zbiornikach, na rzecz tych poławianych z mórz i rzek.

Dla naszego dobrego samopoczucia bardzo ważne jest picie wody. Zaleca się, aby przyjmować półtora litra płynów dziennie. Pozwala to na uniknięcie bólu głowy, przemęczenia czy rozdrażnienia. Zasady zdrowego odżywiania nie uwzględniają spożycia alkoholu, słodyczy i fast-foodów. Są to produkty, których powinniśmy za wszelką cenę unikać. Jednak wiadomo, jesteśmy tylko ludźmi. Jeśli od czasu do czasu pozwolimy sobie na coś niezdrowego, nie powinno mieć to większego wpływu na nasz organizm. Oczywiście tylko jeśli na co dzieje stosujemy zdrową dietę.

Jeśli nadal nie jesteśmy pewni, czy prawidłowo się odżywiamy, możemy skorzystać z fachowej pomocy. W wielu przychodniach lekarskich oferowane są porady dietetyczne. Na podstawie wyników naszych badań i chorób, jakie posiadamy, dietetyk ustali nam odpowiednią dietę. Doradzi, jakich produktów powinniśmy unikać, a jakie pomogą nam np. zmniejszyć poziom cholesterolu, a także jaki rodzaj sportu będzie dla nas najlepszy. Utrata kilogramów i zdrowy tryb życia nie musi być wcale męczarnią. Wystarczy tylko odpowiednia motywacja.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *