Press "Enter" to skip to content

Naturalne metody obniżenia ciśnienia

Nadciśnienie jest schorzeniem, z którym boryka się spora część naszej populacji. W większości przypadków wymaga stałej opieki lekarskiej. Obok przepisanych przez specjalistę leków możemy, a nawet powinniśmy, korzystać również z naturalnych metod na obniżenie ciśnienia. Większość z nich związania jest oczywiście bezpośrednio z dietą, ale nie tylko. Oto pięć najbardziej skutecznych sposobów.

Banan do śniadania

Pierwszym krokiem na drodze do obniżenia ciśnienia jest wzbogacenie codziennego jadłospisu w potas. Minerał ten nie bez powodu zalecany jest właśnie osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze. Najbardziej popularne składniki naszych dań, które są w potas bogate, to pomidory oraz banany. Te pierwsze mogą zdobić nasze kanapki oraz być bazą do sosów. Banana warto natomiast spożywać jako dodatek do każdego śniadania. Możemy potraktować go jako jeden ze składników zdrowego smoothie, pokrojony w plasterki dodawać do naleśników lub jeść go bezpośrednio po obraniu ze skórki.

Czosnek do kolacji

Właściwości czosnku chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Co ważne, na ich długiej liście obecne jest obniżanie ciśnienia krwi. Jest on doskonałym dodatkiem do wielu potraw. Możemy dodawać go chociażby do makaronów lub grzanek. Co odważniejsi mogą zjadać czosnek w formie surowej. W tej wersji proponujemy spożywać go jednak tylko podczas kolacji.

Zamiast soli

Dietetycy już od lat starają się nas przekonać, że sól jest naszym wrogiem. Niestety, mają rację. O tej prawdzie najbardziej dotkliwie przekonują się właśnie pacjenci z nadciśnieniem. Oczywiście, nie wyeliminujemy jej z jadłospisu z dnia na dzień. Zacznijmy zatem od znacznego jej ograniczenia, a w międzyczasie eksperymentujmy z nowymi smakami. Na pierwszy ogień niech pójdzie sos słodko-kwaśny, przygotowany na bazie miodu.

Ruch to zdrowie

Aktywność fizyczna jest naszym sprzymierzeńcem w walce z nadciśnieniem. Jeżeli nasz organizm nie jest do niej przyzwyczajony, nie musimy od razu kupować karnetu na siłownię. Zamiast tego zastosujmy metodę małych kroków. Nawet półgodzinny spacer każdego dnia przyniesie widoczne efekty. Regularne dojazdy rowerem do pracy to także doskonały pomysł.

Czas na odpoczynek

Stres i wzmożona praca sprawiają, że ryzyko wystąpienia nadciśnienia znacząco wzrasta. Czynniki te są szczególnie niebezpiecznie dla osób, które już zmagają się z tą dolegliwością. Dlatego też powinniśmy jak najwięcej czasu poświęcać na odpoczynek i relaks. Jeżeli mamy taką możliwość, zrezygnujmy z nadgodzin w pracy. Zamiast tego spędźmy wieczór w fotelu z ulubioną książką lub przygotujmy aromatyczną kąpiel.

Nadciśnienie to choroba, która wymaga od chorego należytej uwagi. Niezbędne w wybranych przypadkach jest przyjmowanie leków. Potrzebne są regularne pomiary ciśnienia tętniczego krwi. Więcej na ten temat przeczytać można na stronie https://mamcisnienie.pl/, gdzie dodatkowo zaopatrzyć się można w nowy ciśnieniomierz.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *