Serce to pompa tłocząca. Zbudowane jest ono z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej. Wnętrze podzielone jest na 4 jamy : 2 przedsionki i 2 komory oddzielone od siebie przedsionkami. Pomiędzy prawym przedsionkiem, a prawą komorą znajduje się zastawka trójdzielna. Lewy przedsionek od lewej komory oddziela zastawka dwudzielna, która zapobiega cofaniu się krwi. Do prawego przedsionka uchodzi żyła główna, a do lewego żyły płucne. Natomiast z prawej komory wychodzi tętnica płucna, a z lewej komory aorta. Podczas skurczu najpierw kurczą się przedsionka przepychając krew do komór.
W „biciu serca” wyróżniamy 3 fazy
- I faza skurczu przedsionków (komory pozostają rozkurczone)
- II faza skurczu komór (przy rozkurczonych przedsionkach)
- III faza rozkurczu przedsionków i komór (faza spoczynku, pałza)
Serca kurczy się rytmicznie i z określoną częstotliwością.
Przez pojemność wyrzutową rozumie się ilość wypychanej krwi podczas skurczu.
Rozrusznikiem serca są: węzeł zatokowo-przedsionkowy oraz węzeł przedsionkowo komorowy
Serce posiada własny automatyzm (bije bez naszej kontroli i niezależnie od naszej woli) jednak podlega pod układ nerwowy i hormony.
Krew krąży w zamkniętym układzie naczyń krwionośnych, w którego skład wchodzą żyły, tętnice, naczynia włosowate oraz serce. Krew tłoczona przez serce krąży po całym ciele w naczyniach włosowatych.
Podczas każdego skurczu komór lewa komora tłoczy krew natlenowaną za pośrednictwem aorty do tętnicy głównej, a ta z kolei do obiegu dużego. Następnie powraca do prawego przedsionka za pośrednictwem żyły głównej. Tym samym czasie w obiegu małym tętnica płucna pompuje krew odtlenowaną do prawej komory. W naczyniach włosowatych płuc dochodzi do wymiany gazowej. Natlenowana krew żyłami płucnymi powraca do lewego przedsionka.
Jaka jest różnica między tętnicami, żyłami, a naczyniami włosowatymi?
Tętnice zbudowane są z grubej warstwy mięśniowej i sprężystej tkanki łącznej. Ściany są napięte i wytrzymałe na duże ciśnienie krwi. Aktywnie kurczą się i rozszerzają zapewniając ciągły, jednolity przepływ krwi
Żyły są cienkie, posiadają wiotkie i rozciągliwe ściany, ponieważ przyjmują znaczne ilości krwi. w żyłach znajdują się zastawki zapobiegające cofaniu się krwi
Naczynia włosowate to łącznik między tętnicami i żyłami. Pośredniczą w wymianie gazów i składników odżywczych oraz produktów przemiany komórkowej między krwią, a komórkami ciała.
Be First to Comment