Niewielkie zastawki mogą sprawić nam wiele problemów. Gdy serce przestaje prawidłowo pracować, cierpi cały organizm. Gdy pojawiają się problemy z zastawkami, serce nie daje sobie rady z pompowaniem krwi, w efekcie poszczególne tkanki organizmu nie otrzymują odpowiedniej ilości tlenu i innych składników odżywczych. Walka z wadami zastawek jest zatem walką o życie. Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat zastawek serca i ich roli?
Zastawki serca i ich znaczenie
Zastawki serca to niewielkie płatki zbudowane z wsierdzia. W sercu występują aż cztery zastawki, a każda z nich ma ogromny wpływ na regulację przepływu krwi. W chwili, gdy jedna z tych zastawek zostanie uszkodzona, zaczynają się poważne problemy ze stanem zdrowia. Często przyczyną problemów są wrodzone wady zastawek serca, choć często problemy te są związane z wadą rozwojową. O problemach związanych z pracą zastawek serca mogą świadczyć takie objawy, jak duszność oraz obrzęki, częstym problemem jest też nieregularne tętno. Pacjenci, którzy cierpią z powodu wad zastawek serca, mają też problemy ze zbyt szybkim męczeniem się oraz z zawrotami głowy. A jakie choroby najczęściej atakują zastawki serca?
Najczęstsze wady zastawek serca
Problemy związane z zastawkami serca mogą przybierać różne formy. Częstą przypadłością okazuje się zwężenie zastawek, czego skutkiem (w zależności od tego, które zastawki zostaną dotknięte tym problemem) jest zaleganie krwi w przedsionkach lub utrudniony opływ krwi z komór.
W większości przypadków do zwężenia takiego dochodzi w lewej części serca, a problem zwężenia dotyczy albo zastawki dwudzielnej, albo zastawki aortalnej. W przypadku zastawki dwudzielnej pierwsze objawy choroby pojawiają się zazwyczaj w okolicy trzydziestego roku życia, a jednym z jej pierwszych symptomów są problemy związane z brakiem tchu, nieregularnym tętnem oraz z oziębieniem kończyn. Znacznie poważniejszą wadą jest zwężenie zastawki aortalnej, w przypadku której problemem bardzo częstym są zawroty głowy i utrata przytomności. Wada ta może stać się również przyczyną nagłej śmierci, np. w chwili, gdy osoba dotknięta tą wadą podejmie się zbyt wielkiego wysiłku fizycznego. W przypadku zwężenia zastawek częstą przyczyną problemów okazują się zakażenia bakteryjne lub takie choroby, jak reumatyczne zapalenie wsierdzia, szkarlatyna lub gorączka reumatyczna.
A jak wygląda sytuacja w chwili, gdy głównym problemem związanym z zastawkami jest ich niedomykalność?
Niedomykalność zastawek serca jest wadą wrodzoną, a głównym problemem jest tu niecałkowite domykanie się zastawki. Taki problem sprawia, że w trakcie skurczu serca strumień krwi cofa się, co zmusza serce do nadmiernej pracy i zwiększonego transportu krwi. Skutkiem tego jest przeciążenie serca i jego mniej wydajna praca.
Czy można leczyć wady zastawek?
Postęp w medycynie sprawił, że leczenie wad zastawek jest możliwe i przynosi coraz lepsze efekty. To, jaka terapia będzie stosowana w danym przypadku, zależy od rodzaju wady oraz od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Czasem wystarczającym rozwiązaniem jest przyjmowanie odpowiednich leków, choć często niezbędna staje się operacja i wszczepienie sztucznej zastawki.
Wady zastawek serca to niebezpieczny problem, który może doprowadzić nawet do śmierci chorego. Warto zatem w porę zadbać o swe serce, warto zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy. Pamiętajmy, że w przypadku zastawek drobne problemy mogą oznaczać dla nas szereg poważnych problemów, a nawet utratę życia.
Be First to Comment