Press "Enter" to skip to content

Arytmia serca – objawy, przyczyny, leczenie

Serce zdrowego człowieka stale utrzymuje rytm pomiędzy 60 a 90 uderzeń na minutę. Podczas wysiłku fizycznego może przyspieszyć nawet do 180, bije bardzo szybko, jednak zawsze równo i miarowo. Jeśli tak się nie dzieje, wówczas mamy do czynienia, z coraz powszechniejszym schorzeniem, jakim jest arytmia serca.

Objawy arytmii serca

Głównym symptomem jest to, że serce zaczyna nagle bić niemiarowo. Jest to niemal natychmiast odczuwalne przez pacjenta i powoduje bardzo duży niepokój. Charakterystyczne jest to, że chorzy skarżą się na tak zwane kołatanie serca. Często powstaje odczucie, że bije ono tak szybko, jakby miało wyskoczyć z piersi. Pojawiają się również tak zwane zawieszenia lub przeskakiwania, które są odczuwane jako krótkie przerwy w rytmie. Zaburzeniom pracy serca mogą także towarzyszyć osłabienie, uczucie duszności i gorąca oraz kłucie w klatce piersiowej.

Arytmia może się pojawić zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, powodując wybudzenie ze snu i niepokój. Nie można lekceważyć jej objawów. Konieczna jest wizyta u lekarza kardiologa, aby sprawdzić, czy przyczyny nierównej pracy serca są poważniejsze, czy to tylko błahy niedobór mikroelementów.

Przyczyny arytmii serca

Bardzo częstym powodem pojawienia się arytmii serca są zaburzenia elektrolitowe w organizmie. Dzieje się tak, gdy zaburzeniu ulega poziom odpowiedzialnych za prawidłowy rytm serca, magnezu, potasu, wapnia oraz sodu. Kolejną przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne (szczególnie te wywołane chorobami tarczycy) oraz astma oskrzelowa. Niestety zdarza się również, że arytmia towarzyszy poważnym chorobom serca i układu krążenia, jakimi są: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna mięśnia sercowego, miażdżyca, zaburzenia przewodnictwa nerwowo- elektrycznego w sercu oraz choroby zastawek.

Leczenie arytmii serca

W większości przypadków lekarze stosują farmakologiczne środki normujące pracę serca. Chory powinien pamiętać, aby leki mieć zawsze przy sobie w razie nagłego ataku choroby. U osób, u których arytmia jest następstwem innych chorób o charakterze przewlekłym, bardzo ważne jest odpowiednie ich leczenie- czasami to wystarczy, aby rytm serca unormował się sam. Z kolei w przypadku bardzo trudno poddających się leczeniu przypadków, stosuje się leczenie zabiegowe w postaci tak zwanej ablacji. Metoda ta polega na wprowadzeniu do wnętrza serca małej elektrody i zniwelowaniu przyczyn zaburzeń elektrycznych występujących w węzłach. W skrajnych przypadkach konieczne bywa wszczepienie rozrusznika serca, który na bieżąco będzie dbał o jego prawidłowy rytm i nie dopuści do powstania niebezpiecznych dla zdrowia i życia dużych zaburzeń o charakterze tachykardii lub bradykardii.

Jeśli badania wykazały u pacjenta zaburzenia gospodarki elektrolitowej, stosuje się doustne podawanie preparatów magnezowo-wapniowych. Warto też zadbać o aktywność fizyczną i zdrową dietę bogatą w potas, sód, fosfor i inne minerały. Jak najczęściej spożywaj korzystne dla serca banany, pomidory, zielone liściaste warzywa i świeże soki owocowe, a niepokojące objawy powinny ustąpić w ciągu kilku tygodni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *