Press "Enter" to skip to content

Jaskra. Co należy wiedzieć o tej chorobie?

Jaskra to choroba, o której często wiele słyszymy. Nieleczona może prowadzić do ślepoty, dlatego niezwykle ważne jest jej jak najwcześniejsze wykrycie. W przypadku osób znajdujących się w grupie ryzyka zalecane jest prowadzenie badań diagnostycznych raz do roku w celu jej szybkiego wykrycia i prowadzenia skutecznej prewencji.

Czym jest jaskra?

Jaskra to choroba nerwu wzrokowego, która polega na jego stopniowym zaniku – jest to tak zwana neuropatia jaskrowa. Zmiany, które następują w oku, są w niej nieodwracalne i postępując prowadzą do stopniowego zaniku wzroku, aż do jego całkowitej utraty.

Jaskra to choroba, która dotyka wielu milionów ludzi na świecie, a ponad 6 milionów z nich dotkniętych jest całkowitą ślepotą z jej powodu. Chociaż przyczyny choroby nie są w pełni wyjaśnione, znane są czynniki ryzyka, które zwiększają szansę wystąpienia tej choroby. Co równie ważne, możemy wyróżnić wiele jej rodzajów, w tym jaskrę dziecięcą, u osób dorosłych, wrodzoną czy wtórną.

Dwa główne typy jaskry

Jaskrę możemy podzielić na dwa najważniejsze typu: z otwartym lub z zamkniętym kątem przesączania. Każdy z tych typów determinuje odpowiednie sposoby prowadzenia leczenia.

Jaskra z otwartym kątem przesączania zazwyczaj jest chorobą postępującą stosunkowo wolno. Wiąże się z tym, że kąt przesączania (miejsce, w którym płyn wewnątrzgałkowy wypływa z oka) zostaje częściowo zablokowany, co powoduje, iż płyn nie jest prawidłowo odprowadzany z oka. W efekcie rośnie jego ciśnienie w gałce ocznej, a nerwy wzrokowe są uciskane, co w efekcie prowadzi do ich zaniku. W niektórych przypadkach, w zależności od dokładnego przebiegu choroby, nie musi występować w niej podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Drugim typem jaskry jest choroba z zamkniętym kątem przesączania. Zazwyczaj zostaje on zablokowany nagle i całkowicie, co powoduje ostry atak choroby. W tym przypadku utrata wzroku może być bardzo szybka, co oznacza, iż interwencja lekarska powinna być natychmiastowa, aby uniknąć tego powikłania.

Jak prowadzona jest diagnostyka jaskry?

Choroby oczu do zdiagnozowania zazwyczaj wymagają szeregu specjalistycznych badań i w przypadku jaskry jest dokładnie tak samo. Diagnostyka jaskry prowadzona jest za pomocą szeregu specjalistycznych badań, takich jak pachymetria i tonometria (badanie grubości rogówki i badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego), gonioskopia (badanie kąta przesączania), perymetria (badanie pola widzenia), tomografia oka i wiele innych. Pozwalają one na ocenę aktualnego stanu i rozpoznanie konkretnego typu jaskry, a co za tym idzie – dobór właściwej metody leczenia.

Leczenie jaskry

Jaskra leczona jest operacyjnie, za pomocą klasycznych zabiegów chirurgicznych i zabiegów laserowych. Odpowiedni zabieg dostosowywany jest do typu jaskry – z otwartym lub zamkniętym kątem przesączania – a także do jej zaawansowania. Dodatkowo stosowane może być leczenie farmakologiczne, przede wszystkim służące obniżeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *