Press "Enter" to skip to content

Zapalenie spojówek – jak rozpoznać przyczyny i leczyć

Pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie oczu, a nawet ropna wydzielina czy łzawienie, to dolegliwości mogące sugerować, że rozwija się u nas zapalenie spojówek. Zdecydowanie nie powinniśmy tych objawów lekceważyć, lecz jak najszybciej rozpocząć leczenie. Problem w tym, że wybór metody leczenia zależy od przyczyn, które zapalenie spojówek wywołały. Zobaczmy zatem, jakie mogą być przyczyny zapalenia spojówek i jak dobrać odpowiedni sposób leczenia w każdym z tych przypadków.

Bakteryjne zapalenie spojówek

Jednym z najczęstszych powodów pojawienia się zapalenia spojówek są infekcje bakteryjne. W takiej sytuacji w oczach pojawia się ropna lub surowiczo-ropna wydzielina oraz obrzęk, zaczerwienienie i przekrwienie spojówek, a nawet całych powiek.

Najskuteczniejszą metodą leczenia zapalenia spojówek o pochodzeniu bakteryjnym jest stosowanie maści lub kropli z antybiotykami z grupy sulfonamidów. Leczenie trwa zwykle około tygodnia i nie powinno być przerwane nawet wtedy, gdy widać już pierwszą poprawę. W przypadku, gdyby objawy nie ustępowały, to warto skonsultować się z lekarzem, który być może zaleci przerwanie leczenia na kilka dni i zleci wykonanie posiewu, by dobrać odpowiedni i skuteczny antybiotyk.

Wirusowe zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek wywołane przez wirusy zwykle pojawia się jako objaw towarzyszący infekcji górnych dróg oddechowych. Powieki stają się zaczerwienione, pojawia się uczucie ciała obcego w oku, a czasem również ropna wydzielina.

Leczenie wirusowego zapalenia spojówek polega na podawaniu leków przeciwwirusowych, przeciwzapalnych i łagodzących objawy. Czasem włącza się również zapobiegawczo antybiotyki, by zapobiec przekształceniu się infekcji wirusowej w bakteryjną.

Alergiczne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek pochodzenia alergicznego jest wywoływane najczęściej przez alergeny pyłkowe. Jest to objaw towarzyszący katarowi siennemu i jest schorzeniem sezonowym, podobnie jak katar sienny. Najczęściej objawia się ono w postaci swędzenia i pieczenia powiek, któremu może towarzyszyć obrzęk i łzawienie.

Leczenie alergicznego zapalenia spojówek obejmuje podawanie leków antyhistaminowych. Mogą to być środki podawane miejscowo, np. w postaci kropli, lub doustnie.

Inne przyczyny zapalenia spojówek

Wymienione wyżej rodzaje zapalenia spojówek to te, które pojawiają się najczęściej. Warto jednak pamiętać, że zapalenie spojówek może dokuczać również osobom cierpiącym na zespół suchego oka. W takich sytuacjach pomocne jest częste nawilżanie oczu oraz higiena wzroku poprzez unikanie długiego skupienia na czytaniu czy pracy przy komputerze. Zapalenie spojówek może być również pochodzenia grzybiczego i wówczas wymaga zastosowania leków przeciwgrzybicznych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *