Nerwica wegetatywna dotyka niemal całego organizmu. Może wywoływać takie symptomy jak nieprawidłowa praca serca, nadmierna potliwość, drżenie rąk, suchość w ustach. Jest to stosunkowo często występujące w naszym społeczeństwie zaburzenie psychiczne. Poniżej przybliżamy charakterystykę nerwicy wegetatywnej, skupiając się na jej trzech kluczowych aspektach: przyczynach wystąpienia, objawach oraz zalecanych formach leczenia.
Przyczyny wystąpienia nerwicy wegetatywnej
Nerwica wegetatywna występuje również pod nazwą nerwicy narządowej. W jej przebiegu może dojść do zaburzenia pracy poszczególnych narządów oraz układów w organizmie człowieka. Może to dotyczyć przede wszystkim: żołądka, serca, mózgu, jelit, kości, a także stawów w kończynach (i nie tylko). Nerwica wegetatywna występuje stosunkowo często i zmaga się z nią znaczna część naszego społeczeństwa.
Ten typ nerwicy może wystąpić w niemal każdym wieku, niezależnie od płci, stanu zdrowia oraz innych predyspozycji. Znane są przypadki wystąpienia nerwicy wegetatywnej u młodzieży, jak i osób w podeszłym wieku. Grupą społeczną w największym stopniu narażoną na jej wystąpienie są kobiety w wieku średnim, aktywne zawodowo lub zajmujące się wychowywaniem potomstwa. Warto jednak podkreślić, że nerwica wegetatywna nie zawsze jest rozpoznawana lub diagnozowana w sposób właściwy. Niekiedy jej symptomy zostają uznane za sygnał wystąpienia innego zaburzenia.
Przyczyny wystąpienia nerwicy wegetatywnej mogą być różne. Największy wpływ mają warunki życia codziennego danej osoby. Narażenie na intensywny i długo utrzymujący się stres, ograniczenie kontaktów towarzyskich, alienacja, brak rozbudowanego życia emocjonalnego – to podstawowe sytuacje zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia nerwicy wegetatywnej. Ponadto na nerwicę wegetatywną narażone są osoby, u których układ nerwowy ulega szybkiemu pobudzeniu i długo się wygasza. Warto też wspomnieć, że nerwica wegetatywna występuje częściej u osób, które w dzieciństwie nie doświadczyły bliskości ani ciepła rodzinnego.
Objawy wystąpienia nerwicy wegetatywnej
Osoby dotknięte nerwicą wegetatywną mogą wykazywać odmienne zespoły objawów. Zależy to w dużym stopniu od konkretnego organu lub układu, wokół którego koncentrują się objawy nerwicy. Do najważniejszych symptomów (niestety często klasyfikowanych jako objawy chorób układu krążenia) należą: suchość w ustach, kołatanie serca, uczucie uciska na klatkę piersiową, uczucie ucisku w gardle, duszności, zawroty głowy, zdrętwiałe kończyny i palce, nudności, biegunka, wymioty, nadmierne uczucie ciepła lub „zimne poty”, zaburzenia nastroju.
Leczenie nerwicy wegetatywnej może być o tyle problematyczne, że często zostaje ona zdiagnozowana stosunkowo późno. Do najskuteczniejszych form leczenia należy psychoterapia wspomagana farmakoterapią. Psychoterapia dla osób z nerwicą wegetatywną, oferowana przez psychoterapeuta Poznań, to przede wszystkim sesje psychoanalityczne i psychodynamiczne, wspomagane przez zajęcia ruchowe oraz relaksacyjne. Wśród stosowanych leków znajdują się przeciwlękowe i antydepresanty. Leczenie może trwać bardzo długo i polega zwykle na wypracowywaniu właściwych form zachowania w miejsce dotychczasowych.
Be First to Comment