Press "Enter" to skip to content

Najczęściej występujące choroby serca u Polaków

Czy wiesz, że aż 46% zgonów w całej Polsce spowodowanych jest każdego roku właśnie przez choroby serca? Okazuje się, że to właśnie schorzenia tego narządu ludzkiego ciała są najbardziej zagrażające życiu pacjenta oraz wywołują niebezpieczne powikłania. Jak potwierdzają medycy, nawet 80% śmierci wywołanych przez choroby serca można uniknąć, jeśli tylko chorzy o czasie zgłosiliby się do lekarzy. Z reguły bagatelizują objawy, a po ratunek przychodzą, kiedy rokowania nie są korzystne.

Choroby serca już nie tylko u seniorów

Przygnębiający jest fakt, iż o ile jeszcze do niedawna na serce umierali przede wszystkim seniorzy, tak dzisiaj różne choroby tego organu rozpoznaje się także u osób młodych, a nawet u dzieci. Nadal nie pociesza to, że diagnostyka prowadzona jest w zaawansowanych już fazach chorób, kiedy jest zbyt późno na leczenie wad serca – Poznańska Klinika Serca jest jednym z obiektów, do których trafiają te najcięższe przypadki, a jej działalność pozwala ratować ludzkie życie.

Nadal jednak niepokoi coraz młodszy wiek pacjentów oddziałów kardiologicznych. Najczęściej rozpoznawana jest choroba wieńcowa, niegdyś “zarezerwowana” jedynie dla osób w podeszłym wieku.

Dlaczego chorujemy na serce?

Zły tryb życia, ciągły pośpiech, przewlekły stres, zaburzenia snu, nieodpowiednia dieta, nadwaga, brak aktywności fizycznej, zanieczyszczenie środowiska i stosowanie używek. Wszystkie te czynniki mają znaczenie, jeśli pod uwagę weźmiemy najczęściej rozpoznawane choroby serca. Nadciśnienie tętnicze, na które może cierpieć nawet połowa Polaków, wywołuje zawał serca. Czy wiesz, że ogrom pacjentów dotyka tzw. cichy zawał serca, który nie jest w ogóle rozpoznawany o czasie, zaś ten wywołuje niekorzystne zmiany na mięśniu sercowym?

Miażdżyca, to właśnie ona jest odpowiedzialna za rozwinięte choroby serca. Za jej występowanie odpowiada zaś zbyt wysoki poziom “złego” cholesterolu. Ten utrzymuje się w organizmie, bo stosujemy niewłaściwą dietę, za tłustą i zbyt ciężką, do tego nie realizujemy aktywności fizycznej. Warto dodać, że to właśnie nadwaga i otyłość jest najczęściej rozpoznawaną chorobą cywilizowanego świata, a ta bezpośrednio łączy się ze zmianami miażdżycowymi, które powodują problemy z sercem.

Jak dbać o serce?

Przede wszystkim nie należy bagatelizować objawów chorobowych. Te nie zawsze są od razu zauważalne albo łączone z problemami sercowymi. Duszności, bóle głowy, ucisk w klatce piersiowej, zawroty głowy, zbytnia potliwość, dreszcze, obrzęki kończyn, nadmierne zmęczenie, bezsenność, uczucie kołatania serca, wszystkie te symptomy mogą wskazywać na choroby serca. Konieczna jest wizyta w poradni kardiologicznej i przeprowadzenie rutynowych badań. Osoby po 50 roku życia powinny kierować się na takie przynajmniej raz w roku.

Zawsze warto też stosować się do zaleceń lekarzy – odstawienie kawy, alkoholu, papierosów, sałatka na obiad, a nie tłusty kotlet, do tego codzienny spacer czy krótki jogging, z całą pewnością będą mieć pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *