Press "Enter" to skip to content

Ból wieńcowy: co warto wiedzieć?

Świadczy o poważnych problemach z sercem, a ignorowanie go może być wielkim błędem. Co każdy z nas powinien wiedzieć o tak groźnej przypadłości, jaką jest ból wieńcowy?

Czym jest ból wieńcowy?

Ból wieńcowy to nic innego, jak jeden z najbardziej charakterystycznych symptomów choroby niedokrwiennej serca. Ból taki pojawia się najczęściej podczas wysiłku fizycznego, często jednak atakuje on te osoby, które znajdują się w stanie silnego napięcia nerwowego. Główną przyczyną bólu i duszności jest brak odpowiedniej ilości tlenu w mięśniu sercowym. Skutkiem tego jest bolesny skurcz, który najpierw pojawia się w okolicy mostka, a następnie promieniuje w stronę ramion oraz szyi.

Skąd biorą się takie problemy?

Dusznica bolesna, bo i takim mianem określa się ten problem, może być skutkiem zwężenia tętnic. Bywa jednak i tak, że silne bóle wieńcowe pojawiają się jako skutek poważnego uszkodzenia zastawek serca.

Jak objawia się dusznica bolesna?

Objawy bólu wieńcowego są dość charakterystyczne. Jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów jest tu silny ból, który rozchodzi się od mostka w stronę ramion, szyi, a czasem i w stronę brzucha. Duszność w klatce piersiowej, narastający niepokój –oto kolejne objawy, które wskazują na ten właśnie problem.

Jak walczyć z bólem wieńcowym?

Leczenie dusznicy bolesnej uzależnione jest przede wszystkim od tego, jak często pojawiają się ataki. Istotny pływ na wybór metody leczenia ma również to, jak silne są bóle wieńcowe. Czasem wystarczającym rozwiązaniem okazuje się tabletka nitrogliceryny, dzięki której naczynia krwionośne znacznie się rozszerzają, a ból ustępuje. Bywa jednak i tak, że pacjenci musza stosować środki o przedłużonym działaniu lub poddawać się leczeniu operacyjnemu.

Jak chronić się przed bólem wieńcowym?

W przypadku dusznicy bolesnej, świadczącej o początkach poważnych problemów z sercem, ważna staje się profilaktyka. Jej zasady są dość proste. Podstawa to rezygnacja z palenia papierosów oraz zmiana nawyków żywieniowych. Zdrowa dieta, która może nam pomóc w walce z bólami wieńcowymi, powinna być dieta lekką, wolną od większych ilości tłuszczów. W profilaktyce dusznicy bolesnej rolę bardzo ważną odgrywa też ruch. Regularne, niezbyt forsowne ćwiczenia, mogą się dla naszego serca okazać wyjątkowo cennym wsparciem. Oczywiście każdy problem z sercem powinien być w porę skonsultowany z lekarzem, dzięki któremu na czas wykonane zostaną odpowiednie badania. EKG, badania rentgenowskie – oto kwestie bardzo ważne dla każdego pacjenta, któremu zagraża choroba wieńcowa.

Ból wieńcowy to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Świadczy on o problemach z tętnicami oraz z sercem, zatem ignorować go nie można. Im wcześniej zaczniemy dbać o swe zdrowie, im szybciej rozpoczniemy leczenie dusznicy bolesnej – tym lepiej dla nas.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *