Press "Enter" to skip to content

Choroba wieńcowa: przyczyny, objawy, leczenie

Stanowi jedno z największych wyzwań dla współczesnej medycyny, jest też przypadłością, z którą lekarze spotykają się coraz częściej. Choroba wieńcowa wciąż zbiera krwawe żniwo, i choć nasza wiedza na temat tego problemu jest coraz większa, wciąż nie potrafimy w odpowiedni sposób zadbać o swe serce.

Skąd biorą się problemy z chorobą wieńcową?

W większości przypadków głównym sprawcą problemów z chorobą wieńcową okazuje się miażdżyca – niebezpieczna i bardzo częsta choroba, która wiąże się z odkładaniem związków lipidowych na ściankach tętnic. Choć nie wszystkie przyczyny rozwoju miażdżycy są znane, już teraz wiadomo, iż istnieje spory wpływ pomiędzy rozwojem tej choroby a stylem życia. Zbyt tłusta dieta, problemy związane ze zbyt wysokim stężeniem cholesterolu oraz palenie papierosów – oto główne przyczyny poważnych problemów związanych z miażdżycą. Brak odpowiedniego leczenia miażdżycy może z kolei doprowadzić do choroby wieńcowej – choroby, która stanowi poważne zagrożenie dla naszego życia. Jak w porę wykryć zagrożenie?

Jakie objawy świadczyć mogą o rozwoju choroby wieńcowej?

Ponieważ choroba wieńcowa stanowi poważne zagrożenie dla naszego życia, odpowiednie leczenie podjęte w porę staje się kwestią niezwykle ważną dla każdego z nas. Im wcześniej zgłosimy się z niepokojącymi dolegliwościami do lekarza, tym lepiej dla nas. Jakie objawy mogą świadczyć o problemach z chorobą wieńcową? Ból pojawiający się w rejonie mostka i promieniujący aż do barków, szyi i pleców, bóle zamostkowe – oto objawy, których nie można ignorować. Jeśli tylko zauważymy takie problemy, musimy wybrać się do lekarza i rozpocząć najlepszą w naszym przypadku terapię.

Jak rozwija się choroba wieńcowa?

Ponieważ o pierwszych problemach związanych z chorobą wieńcową świadczy zazwyczaj dość charakterystyczny ból, przyjęło się określenie dusznica bolesna. Najlepiej oddaje ono charakter tej choroby, spowodowanej utrudnionym dopływem krwi do serca. Im większe problemy związane z dostarczeniem do mięśnia sercowego odpowiedniej ilości krwi, tym większe ryzyko niedokrwienia mięśnia sercowego. W jaki sposób można walczyć z tą chorobą?

Współczesna medycyna kontra choroba wieńcowa

Ponieważ choroba wieńcowa jest jedną z plag XXI wieku, wielu lekarzy właśnie na niej skupia swą uwagę. Jakie leczenie można dziś z powodzeniem zastosować u chorych? Jedną z podstawowych metod na prowadzenie skutecznej walki z chorobą wieńcową jest leczenie farmakologiczne. W przypadku dusznicy bolesnej pomocne stają się tabletki nitrogliceryny, które można przyjmować profilaktycznie, lub w trakcie ataków. W leczeniu farmakologicznym wykorzystywane są też beta-blokery – środki, które spowalniają puls i sprawiają, że serce zmniejsza zapotrzebowanie na tlen. W poważniejszych przypadkach pacjent może zostać poddany operacji. O tym, jaki zabieg będzie w danej sytuacji najlepszym rozwiązaniem, decyduje lekarz. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest tu angioplastyka, która poprawia przepływ krwi w wyniku rozszerzenia światła tętnicy nadmuchanym balonikiem, którego wszczepienie następuje w trakcie dość prostego zabiegu. W poważniejszych przypadkach pacjent może zostać poddany zabiegowi polegającemu na wszczepieniu bypassów. Operacja taka ma na celu stworzenie nowej drogi przepływu krwi w taki sposób, by pominąć zwężone fragmenty tętnic.

Bezcenna profilaktyka: jak zminimalizować ryzyko pojawienia się choroby wieńcowej?

Ponieważ choroba wieńcowa jest poważnym zagrożeniem dla naszego życia, a jej leczenie jest dość skomplikowanym i wymagającym procesem, każdy z nas powinien w porę zatroszczyć się o swe serce. Pamiętajmy zatem o tych zasadach, na których opiera się profilaktyka miażdżycy i choroby wieńcowej. Zdrowa, lekka dieta, systematyczna aktywność fizyczna – oto podstawy, o których nikt z nas nie powinien zapominać.

Choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów. Niestety, mimo starań lekarzy, takie problemy jak miażdżyca i choroba wieńcowa wciąż są poważnym zagrożeniem dla współczesnego człowieka. W większości przypadków winę za to ponoszą sami pacjenci, zapominający o podstawowych zasadach zdrowego odżywiania się oraz o pozytywnym wpływie systematycznej aktywności fizycznej na ludzki organizm.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *