Press "Enter" to skip to content

Choroby związane z nadmiarem cholesterolu

Zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi może stać się przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem. Jego nadmiar może stać się głównym powodem chorób krążenia. Wśród schorzeń będących efektem złej diety i nadmiaru tej substancji tłuszczowe znajdują się m. in. miażdżyca, zawał serca, udar mózgu oraz zaburzenia metabolizmu.

Cholesterol a zmiany miażdżycowe

Zmiany miażdżycowe sprawiają, że to tkanek dociera zbyt mała ilość krwi oraz tlenu. Do powstania takich zmian przyczynia się nadmiar złego cholesterolu, czyli LDL. To z jego powodu na wewnętrznych ścianach tętnic odkłada się cholesterol, który tworzy coraz większe złogi. Są one określane mianem blaszki miażdżycowej. Z jej powodu tętnica staje się mniej elastyczna, zaś do serca dociera zbyt mała ilość tlenu oraz substancji odżywczych. W efekcie rozwija się choroba wieńcowa, mogąca prowadzić do poważnych konsekwencji.

W sytuacji, w której dochodzi do całkowitego zamknięcia jednego (lub kilku) naczyń wieńcowych, serce zaczyna powoli obumierać, a to oznacza jedno – zawał serca. W sytuacji, w której dojdzie do wystąpienia niedrożności tętnic zaopatrujących mózg, można zaś mówić o udarze. Są to bardzo poważne choroby, których w większości przypadków można uniknąć dzięki odpowiedniej diecie.

Cholesterol a zespół metaboliczny

Zespół metaboliczny jest bardzo częstą przyczyną przedwczesnych zgonów. Podwyższony poziom cholesterolu bardzo często towarzyszy zaś takim problemom, jak nadwaga, cukrzyca oraz nadciśnienie. To właśnie te choroby tworzą tzw. zespół metaboliczny, będący w swej istocie bardzo niebezpiecznym dla ludzkiego zdrowia zaburzeniem przemiany materii.

Jedną z najczęściej występujących przyczyn powstania zespołu metabolicznego jest nadwaga, często będąca skutkiem złej diety i braku ruchu. Nadwaga jest jednym z tych czynników, które mogą przyczyniać się do rozwoju chorób układu krążenia i sprzyjać rozwojowi miażdżycy. Jednym ze skutków nadwagi jest nadciśnienie tętnicze, które dodatkowo osłabia serce i niszczy naczynia krwionośne.

Z problemem cholesterolu może się wiązać również cukrzyca. Ta choroba już dawno uznana została za chorobę społeczną, zaś w samej tylko Polsce cierpi na nią około 800 tysięcy osób. Bardzo często cukrzyca jest skutkiem złej diety oraz braku ruchu, w wielu przypadkach występuje ona w parze z nadwagą. U wielu cukrzyków stwierdzono również poważne problemy związane z zaburzeniem gospodarki tłuszczowej. Z tego też powodu w przypadku osób cierpiących na cukrzycę bardzo ważne staje się obniżanie poziomu tłuszczów we krwi oraz wzbogacenie diety o tak cenne dla zdrowia kwasy tłuszczowe omega-3. Duże znaczenie w takich przypadkach ma również prowadzenie zdrowego stylu życia, którego nieodłącznym elementem staje się codzienna porcja aktywności fizycznej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *