Press "Enter" to skip to content

Drenaż limfatyczny – kiedy może pomóc?

Gabinety medycyny estetycznej i fizjoterapii oferują nam coraz bogatszy wachlarz różnego rodzaju zabiegów, mających poprawić naszą urodę i zdrowie. O ile każdy wie mniej więcej, na czym polegają zabiegi laserowe czy botoks, możemy natknąć się tam na bardziej niezrozumiałe nazwy i skomplikowane terapie, dostosowane do rzeczywistych problemów zdrowotnych. Wiele z nich ma kompleksowe zastosowanie i wpływa na cały organizm. Więc zadajmy sobie pytanie, co to jest drenaż limfatyczny i w jakim celu się go stosuje?

Limfa, inaczej nazywana chłonką, jest płynem ustrojowym organizmu, obecnym w węzłach chłonnych i połączonych z nimi naczyniach limfatycznych. Najważniejszą funkcją układu limfatycznego jest obrona organizmu przed zakażaniem i sprawna cyrkulacja płynów ustrojowych. Żeby zapobiec zastojom limfy, a także usunąć te, które już wystąpiły, stosuje się właśnie drenaż limfatyczny, czyli masaż mający na celu przemieszczenie limfy w kierunku węzłów chłonnych i serca.

Drenaż limfatyczny jest zalecany i przynosi ulgę w szeregu schorzeń, takich jak przewlekłe obrzęki, choroba zwyrodnieniowa stawów, niewydolność żylna, zespół cieśni nadgarstka czy choroba niedokrwienna kończyn dolnych. Powinien zostać zastosowany u osób z rozpoznanym obrzękiem limfatycznym. Masaż limfatyczny można również stosować jako ogólny masaż całego ciała lub zabieg kosmetyczny twarzy, w celu zapobiegania chorobom spowodowanym przez obrzęki zastoinowe i zapalne. Poprawia on funkcjonowanie układu odpornościowego i korzystnie wpływa na proces usuwania toksyn z organizmu.

Jak wygląda drenaż limfatyczny?

Jest to masaż wykonywany dłońmi lub za pomocą odpowiednich urządzeń przez wykwalifikowanego terapeutę. Ruchy są płynne i delikatne, a cały masaż wykonywany bardzo powoli. Można stosować ten rodzaj masażu na grzbiecie, klatce piersiowej, karku, kończynach górnych i dolnych, brzuchu, głowie oraz twarzy. Drenaż wykonuje się poprzez głaskanie i naciskanie wzdłuż naczyń limfatycznych, zawsze w kierunku węzłów chłonnych. W pierwszej kolejności osoba wykonująca drenaż skupia się na odblokowywaniu dużych węzłów chłonnych, umiejscowionych na szyi, w pachwinach i pod pachami, następnie zajmuje się mniejszymi grupami węzłowymi.

Pomimo wielu dobroczynnych właściwości, drenaż limfatyczny, podobnie jak inne zabiegi medyczne, nie może być stosowany u niektórych pacjentów. Do przeciwwskazań należą takie choroby układu krwionośnego, jak zakrzepica żył głębokich czy choroba niedokrwienna mięśnia sercowego, ostre urazy tkanek miękkich, wszczepiony rozrusznik serca, padaczka, niewydolność wątroby lub nerek oraz choroby zakaźne i nowotworowe. Zabiegu nie wykonuje się również u kobiet w ciąży i podczas miesiączki.

Na zabieg drenażu limfatycznego można wybrać się do renomowanego gabinetu medycyny estetycznej Aestetic Clinic w Poznaniu. Personel składa się z wysoko wykwalifikowanych lekarzy medycyny estetycznej, którzy w profesjonalny sposób otoczą opieką każdego pacjenta. Więcej informacji można znaleźć pod adresem wrosinski.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *