Press "Enter" to skip to content

Skaling zębów – czym jest i jak wygląda zabieg? 

Skaling zębów jest to zabieg który polega na usuwaniu kamienia nazębnego. Osadzanie się kamienia wynika przede wszystkim z dnia dokładnego oczyszczania zębów. Na początku powstaje płytka nazębna, która z czasem ulega mineralizacji oraz utwardzeniu. W taki sposób dochodzi do powstania kamienia nazębnego, który w przeciwieństwie do płytki nazębnej– nie może zostać usunięty na drodze zwykłego szczotkowania. W celu jego usunięcia konieczne jest odwiedzenie gabinetu stomatologicznego. Czym dokładnie jest skaling zębów? Jak wygląda zabieg? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/skaling-zebow-usuwanie-kamienia-nazebnego/ 

Skaling zębów – czym jest? 

Kamień nazębny to efekt mineralizacji płytki nazębnej. Podczas jego powstawania zachodzi proces kilkuetapowy. W pierwszej kolejności na powierzchni zębów osadzają się resztki pokarmów, na których namnażają się bakterie. W taki sposób powstaje płytka nazębna. Kiedy jest ona zbyt aktywna, wówczas powstaje kamień nazębny. Jest to efekt naturalnego mechanizmu obronnego organizmu. Płytka nazębna ulega wtedy mineralizacji, co ma na celu odizolowanie bakterii od organizmu. 

W celu zapobiegania rozwojowi karmienia niezbędne jest staranne oczyszczanie zębów. Mowa tutaj o szczotkowaniu, jak i nitkowaniu zębów. 

Skaling i kiretaż – wizyta w gabinecie stomatologicznym 

Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologa jest możliwe dzięki wykorzystaniu zabiegu skalingu czy kiretażu. Skaling to zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego mechanicznie przy pomocy ultradźwięków, co umożliwia wykruszanie kamienia nazębnego. Z kolei kamień nazębny sięgający poniżej linii dziąseł, wykonywany jest przez zabieg kiretażu, czyli dogłębne oczyszczanie kieszonek dziąsłowych. Godzina po wykonaniu zabiegu usunięcia kamienia należy powstrzymać się od posiłków, a przez kolejne 2 dni stosować tak zwaną białą dietę, która umożliwia zminimalizowanie powstawania przebarwień na zęby. 

Skaling krok po kroku 

Skaling jest to zabieg, który wykonywany jest w gabinecie dentystycznym przez stomatologa czy higienistka stomatologiczna. Kamień nazębny usuwany jest przy pomocy skalera ultradźwiękowego. Inne metody usuwania kamienia są mniej efektywne oraz nie dokładnie. Dobrą opcją jest też laserowe usuwanie kamienia nazębnego, a także zabieg chemiczny z wykorzystaniem 30% perhydrolu rozpuszczającego kamień nazębny. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/wybielanie-zebow-sa-przyczyny-przebarwien-wybielac-zeby/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *