Press "Enter" to skip to content

Niewydolność serca: objawy i leczenie

Gdy serce nie jest w stanie tłoczyć odpowiedniej ilości krwi, nasz organizm zaczyna cierpieć z powodu braku tlenu i tych substancji odżywczych, które są mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Z tego też względu niewydolność serca jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia każdego z nas, a podjęcie w porę odpowiedniego leczenia staje się tu sprawą bardzo ważną.

Jakie objawy powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie?

O tym, że nasze serce przestaje funkcjonować, świadczy wiele dolegliwości, których ignorować nie możemy. Jakie objawy są tu typowym problemem? Ataki duszności, które pojawiają się zazwyczaj w nocy oraz problemy związane z przybieraniem na wadze, obrzęki kostek i stóp – oto objawy, które pojawiają się w początkach niewydolności serca. Z czasem chory zaczyna cierpieć z powodu bólu w klatce piersiowej oraz problemów z oddechem. Zadyszka, kaszel, krwawa plwocina i ciągłe uczucie zmęczenia – to kolejne symptomy, które towarzyszą niewydolności serca. Im wcześniej zgłosimy się z takimi objawami do lekarza, tym lepiej dla nas. W jaki sposób może nam pomóc specjalista?

Współczesna medycyna w walce z niewydolnością serca

W walce z takim problemem, jakim jest niewydolność serca, pomóc może szereg środków farmakologicznych. Jeśli lekarz zdecyduje się na takie właśnie leczenie, można korzystać m. in. z leków odwadniających, dzięki którym z organizmu usuwany jest nadmiar płynów. Nie brak też na rynku preparatów leczniczych, które powstały na bazie naparstnicy. To one najczęściej stają się podstawą kuracji u chorych z niewydolnością serca. W walce o utrzymanie dobrej formy mogą też pomoc leki, które rozszerzają naczynia krwionośne, a tym samym pozwalają zmniejszyć obciążenie serca. W poważniejszych przypadkach niewydolności serca można wykorzystać leczenie chirurgiczne, które polegać może na wszczepieniu bypassów lub na wymianie zastawki. W najpoważniejszych przypadkach jedyną szansą na powrót pacjenta do zdrowia staje się przeszczep serca, jest to jednak operacja, która wymaga i cierpliwości, i odpowiedniego dawcy.

Niewydolność serca to problem, którego nie można ignorować. Drobne zaniedbania związane z tą chorobą mogą mieć przecież poważne konsekwencje, warto zatem w porę podjąć walkę z tym groźnym i podstępnym schorzeniem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *