Press "Enter" to skip to content

Pylica płuc – objawy i leczenie

Pylica płuc jest jedną z wielu chorób zawodowych, które – mimo postępu w zakresie medycyny oraz doskonalenia technik bezpiecznej pracy – wciąż są dla człowieka poważnym zagrożeniem. Pylica płuc, w przypadku braku odpowiedniego leczenia, może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem i znacznie osłabić serce. Co każdy z nas powinien wiedzieć na jej temat?

Na czym polega pylica płuc?

Pylica płuc zagraża tym, którzy sporo czasu spędzają w pomieszczeniach zakurzonych i zapylonych. W takich sytuacjach zwiększa się ryzyko, że zanieczyszczenia znajdujące się w takim pomieszczeniu trafią do naszych płuc wraz z wdychanym powietrzem. Ze względu na fakt, iż do rozwoju choroby prowadzi dłuższe przebywanie w zapylonym otoczeniu, pylica płuc jest przede wszystkim chorobą zawodową. Nie brak specjalizacji, w których ryzyko wystąpienia tej choroby jest wysokie. Piekarze, górnicy – to tylko wybrani przedstawiciele zawodów, w przypadku których ochrona płuc staje się sprawą bardzo ważną. Ważna jest tu zarówno profilaktyka, a więc możliwe jak najlepsze chronienie płuc przed pyłem, jak i systematyczne sprawdzanie stanu swego zdrowia, dzięki czemu będzie można w porę rozpocząć stosowne leczenie.

Jakie objawy ma pylica płuc i na co warto zwrócić uwagę?

Im wcześniej zostanie wykryta choroba, tym większa szansa na skuteczne leczenie pacjenta. Osoby, które każdego dnia mają kontakt z zanieczyszczonym powietrzem oraz z pyłami, musza zatem zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy, mogące świadczyć o problemach związanych z pracą układu oddechowego. Niepokojącym sygnałem jest kaszel z plwociną, duszności oraz stany zapalne atakujące oskrzela. Wraz z postępem choroby dolegliwości te nasilają się, prowadząc z czasem do rozedmy płuc oraz do znacznego osłabienia pracy serca.

Jak leczyć pylicę płuc?

Pylica jest chorobą, której nie można pokonać całkowicie, a jej leczenie polega głównie na podawaniu odpowiednio dobranych środków wykrztuśnych i rozrzedzających śluz. Ze względu na komplikacje związane z pylicą płuc ważnym elementem terapii jest systematyczne badanie serca, a w razie jego osłabienia – podawanie choremu odpowiednich leków.

W przypadku takich chorób, jak pylica, ważna jest i profilaktyka, i szybka diagnoza. Im szybciej rozpoczęte zostanie leczenie, tym większa szansa na to, że uda się nam zachować dobrą formę i uchronić serce przez znacznym osłabieniem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *