Press "Enter" to skip to content

Skutecznie rozpoznaj chorobę. Grypa a przeziębienie

Okres wakacyjny kończy wrześniowa, odczuwalnie chłodniejsza temperatura powietrza. Słońce częściej skrywa się za chmurami, nierzadko deszczowymi. Coraz ciemniejsze popołudnia, które “czekają” by do kilku miesięcy zmienić się w niemal ciemną noc. Ludzie wypoczęci, ze schodzącą już opalenizną, wspominają o depresyjnym okresie, cieplejszych kurtkach czy kojarzeniu tego czasu, jako cięższego od poprzednich miesięcy. Jesień z pewnością przywołuje jeszcze jedno mocne skojarzenie – choroby. W ten właśnie czas obniżonej odporności, bardziej jesteśmy narażeni na różne infekcje.

Grypa, objawy

Dużo ludzi, co roku szczepi się przeciwko zachorowaniu na grypę, nie daje to jednak 100 % pewności, że ostatecznie nie zachorują. Ważnym jest, aby pamiętać, aby w czasie wzmożonej aktywności wirusów częściej myć ręce (najlepiej po każdym przyjściu do domu, oraz koniecznie przed każdym posiłkiem), starać się unikać osób chorych na grypę (nie odwiedzać zakażonych grypą, unikać – jeśli to możliwe – dużych skupisk ludzi) oraz spożywać więcej witamin.

Do najbardziej znanych objawów grypy zaliczmy:

  • gorączka (często wysoka, a także szybko rosnąca)
  • ból głowy
  • bóle stawów
  • bóle mięśni
  • ucisk w klatce piersiowej
  • kaszel
  • ból gardła
  • katar
  • uczucie mocnego osłabienia

Grypa wciąż zaliczana jest do ciężkich chorób, którą najlepiej jest “wyleżeć” w łóżku. Należy zachować szczególną ostrożność przy ewentualnych powikłaniach (np. zapalenie płuc czy zapalenie ucha), które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Przeziębienie, objawy

Przeziębienie nie jest tak poważną chorobą, jak grypa – przede wszystkim dlatego, iż chory nie jest narażony na tak poważne możliwe powikłania, a także przebieg przeziębienia jest dużo lżejszy od grypy. Cechuje się przede wszystkim jako zainfekowanie górnych dróg oddechowych.

Do objawów przeziębienia możemy zaliczyć:

  • ból gardła
  • ból głowy
  • katar
  • kaszel (często długo utrzymujący się)
  • stan podgorączkowy, gorączka

Zarówno przeziębienie jest często mylone z grypą, jak i odwrotnie – zwłaszcza w początkowych stadiach rozwoju choroby. Jednak pomiędzy nimi są ogromne różnice:

  • gorączka – w przypadku przeziębienia często jest to jedynie stan podgorączkowy ( np: 37,5 stopni), rzadko dochodzi do sytuacji, gdzie choremu utrzymuje się tak wysoka temperatura (38,5 stopni i więcej) i to przez kilka dni – jak często jest w przypadku grypy. Kiedy gorączka nie ustępuje pomimo podania leków zwalczających jej wysokość (np. paracetamol) trzeba kontaktować się z lekarzem, lub nawet pogotowiem (np. w przypadku, gdy temperatura wzrasta do 40 stopni). W przypadku przeziębienia gorączka, bądź sam stan podgorączkowy ustępuje zasadniczo szybko.
  • ból gardła – rzadki objaw grypy, a jeśli się pojawia to nie jest tak uciążliwy i bolesny, jak w przypadku przeziębienia. Często katar podczas przeziębienia przybiera formę wodnistą, towarzyszy temu częste kichanie, lub zatykanie nosa. W aptece farmaceuta pomoże dobrać właściwy środek, który pozwoli wyeliminować wszystkie te objawy przy właściwym zastosowaniu.
  • kaszel – występuje zarówno w przeziębieniu, jak i w grypie – jednak różnica jest do wykrycia przez lekarza. Kaszel towarzyszący przeziębieniom najczęściej pochodzi z oskrzeli. Początkowo suchy, uciążliwy (uczucie “drapania” w gardle) może w późniejszych dniach choroby stać się mokrym, tzw. “odrywającym się”, można odkrztusić wydzielinę. Podczas grypy zazwyczaj do czynienia mamy z ciężkim, mokrym kaszlem, czasami utrudniającym oddychanie, można odczuć ucisk w okolicach mostka. To kaszel pochodzący z płuc, i tutaj bardzo ważne jest, aby zastosować właściwe środki leczenia, by nie doprowadzić do powikłań. Zarówno na kaszel mokry i suchy możemy znaleźć pomocnicze środki (np syropy) w aptece, jednak warto umówić się na wizytę u lekarza i dać się przebadać.
  • zachorowanie – przed grypą mogą uchronić (nie oznacza to jednak, że mamy gwarancję zdrowia) nas szczepienia w okresie wczesnej jesieni – szczepienia przeciwko grypie. Przed przeziębieniem nie stosuje się żadnych szczepionek. Natomiast w jednym i drugim przypadku warto przyjmować więcej witamin, ubierać się adekwatnie do pogody oraz w miarę możliwości unikać kontaktu z osobami chorymi. Wirusy zarówno grypy i przeziębienia przenoszą się bardzo szybko, drogą kropelkową. Wystarczy, że chory kichnie w naszą stronę, a już możemy zostać zarażeni.Bardzo ważnym jest, jak już wspomniałam szczególne dbanie o higienę. Jeśli musimy korzystać z komunikacji miejskiej, po każdej podróży należy dokładnie umyć ręce mydłem, aby pozbyć się możliwych zarazków. Należy też unikać kontaktu brudnymi rękoma z oczami i ustami. Jeżeli mamy taką możliwość, przejdźmy się do pracy spacerem – będzie to nas kosztowało może nieco wcześniejszą pobudką, ale zyskamy z pewnością mniejszą szansę na zarażenie się wirusami przeziębienia lub grypy.

Grypa i przeziębienie to najczęstsze choroby, które pojawiają się w okresie jesienno-zimowym. Żadnego z objawów nie należy lekceważyć. Jeśli podejrzewamy u siebie początek przeziębienia – możemy spróbować samemu stawić czoła przyjmując w dużej ilości witaminę C, która wzmocni naszą walkę z początkiem choroby, a także możemy pozwolić sobie spożywać w dużej ilości czosnek. To naturalny środek bakteriobójczy, który służył naszym wcześniejszym pokoleniom z powodzeniem, jako główny środek do walki z chorobą. Można również udać się do apteki – farmaceuta dobierze odpowiednie leki, które z powodzeniem pozwolą pozbyć się uciążliwych dolegliwości.

Jednak pamiętajmy – zwłaszcza, gdy pojawia się stan podgorączkowy – nie bagatelizujmy. Najlepiej, jak najszybciej udać się do lekarza, który nas przepada i zaleci odpowiednie leczenie.  Szybsza reakcja – to zdecydowanie przyspieszenie naszego organizmu do osiągnięcia zdrowia, aby znów móc w pełni cieszyć się życiem, i czekać na piękną, polską Zimę. Dlatego pamiętajmy o różnicy grypy i przeziębienia, być może to pozwoli nam zahamować chorobę przebywającą w naszym otoczeni – bądź, co gorsze – będącą już pod postacią wirusa w naszym organizmie.

Źródło: http://polskakosmetologia.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *