Press "Enter" to skip to content

Uciążliwe bóle kręgosłupa – jak sobie z nimi radzić?

Ból pleców to w dzisiejszych czasach jedna z najczęściej występujących dolegliwości. Dotyka ona już nie tylko osoby starsze, ale także młode, czy nawet nastolatki. Siedzący tryb życia, brak czasu na odpowiedni odpoczynek i regenerację, zbyt mała aktywność fizyczna i nadwaga sprawiają, że kręgosłup narażony jest na silny i długotrwały nacisk oraz na nienaturalne wykrzywienie. A to właśnie najczęstsze przyczyny nawracającego bólu i gorszego samopoczucia.

Skąd się biorą dolegliwości bólowe kręgosłupa?

Zazwyczaj ból kręgosłupa przywołuje na myśl poważny uraz czy wypadek. Są to już jednak jedne z poważniejszych przyczyn takich dolegliwości. Ale są także i takie, z których niewiele osób zdaje sobie sprawę i przez lata bagatelizuje je, co w dłuższej perspektywie czasu prowadzić może nawet do trwałego napięcia, utraty stabilizacji, pogorszenia postawy oraz szybszego zużywania się dysków i kręgów. Warto zatem wiedzieć, że ból pleców może być też spowodowany stanem zapalnym okolic kręgosłupa, zwyrodnieniem stawów, naciągnięciem mięśni, a także tak niepozornymi czynnikami, jak stres, chodzenie na wysoki obcasach, niewygodny materac do spania, niedbałe siedzenie i długie przebywanie w jednej pozycji. Wiele osób zna choć część z tych sytuacji ze swojego codziennego życia, dlatego warto zwrócić na nie większą uwagę i w trosce o własne zdrowie – spróbować jak najszybciej zmienić niektóre z nich.

4 sposoby na zminimalizowanie uciążliwego bólu

Kręgosłup jest podporą, rusztowaniem dla całego organizmu. Pełni niezwykle ważną funkcję, a jednocześnie narażony jest na szkodliwe działanie wielu czynników zewnętrznych, ale przed wszystkim – samych jego właścicieli. Nie trzeba jednak wiele, aby zadbać o kręgosłup, a dzięki temu także poprawić ogólną kondycję organizmu.

Jak zatem postępować, aby zapomnieć o bólu kręgosłupa?

  1. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na własną postawę – odpowiednie siedzenie i chodzenie, a także kilkuminutowe przerwy w pracy korzystnie wpłyną na zdrowie kręgosłupa i całych pleców.
  2. Zmiana nawyków – noszenie ciężkiej torby na jednym ramieniu, wielogodzinne chodzenie na obcasach czy spanie na źle dobranym materacu – również pomogą zminimalizować ryzyko występowania dolegliwości bólowych.
  3. Stosowanie odpowiednich preparatów przeciwbólowych – ból kręgosłupa jest na tyle silnym i specyficzny, że do jego uśmierzenia warto przyjmować specjalnie przeznaczone do tego celu farmaceutyki, jak np. Urydynox
  4. Masaże i relaks – w przypadku bólu kręgosłupa, warto także zdecydować się na profesjonalny masaż, który przyniesie ulgę, ale także pomoże się rozluźnić i zniwelować ogólne zmęczenie i napięcie mięśni.

Każdy chciałby móc poszczycić się doskonałą kondycją i życiem bez bólu. Niestety nie zawsze jest taka możliwość. Dlatego codziennie warto przykładać dużą uwagę do tego jak każdy z nas traktuje własne ciało i jak o nie dba. Bowiem nawet niewielkie zmiany dotychczasowych i nie do końca zdrowych nawyków mogą przynieść wręcz zbawienny efekt, zwłaszcza dla tak wyczerpanej części ciała, jaką jest nasz kręgosłup. 

[Głosów:3    Średnia:3/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *