Press "Enter" to skip to content

Zaburzenia rytmu serca – co warto wiedzieć?

Sprawnie pracujące serce to skarb, o który każdy z nas powinien w porę się zatroszczyć. Niestety, ten ważny mięsień narażony jest na wiele problemów. Jednym z tych najczęściej występujących są zaburzenia rytmu serca – zagrożenie, którego nie można ignorować. Co każdy z nas powinien wiedzieć na ten temat?

Czym są zaburzenia rytmu serca?

O zaburzeniach rytmu serca możemy mówić w chwili, gdy serce przestaje panować nad prawidłową kolejnością takich ruchów, jakimi są naprzemienne kurcze i rozkurcze przedsionków oraz komór serca. Zaburzenia rytmu serca mogą przybierać różne formy. Jest wśród nich brachykardia, czyli problem związany ze znacznym spowolnieniem pracy serca, oraz tachykardia, polegająca na istotnym przyspieszeniu jego pracy. Częstym problemem jest też arytmia, o której można mówić w chwili, gdy serce pracuje nieregularnie.

Jakie symptomy świadczą o zaburzeniach rytmu serca?

Objawy tej choroby są dość charakterystyczne. Do najbardziej typowych symptomów zalicza się kołatanie serca oraz zawroty głowy. Nudności, zimne poty, skurcze oraz problemy związane z utratą przytomności – oto kolejne problemy, z jakimi muszą się borykać osoby cierpiące z powodu zaburzeń rytmu serca.

Skąd biorą się takie problemy?

Główną przyczyną problemów związanych z regularną pracą serca są zaburzenia pracy układu przewodzącego. Układ ten składa się z wielu drobnych, wyspecjalizowanych komórek, które regulują pracę serca. Gdy układ ten przestaje w odpowiedni sposób przewodzić impulsy, pojawiają się problemy związane z prawidłowym rytmem serca. Zaburzenia takie mogą mieć formę sporadycznie pojawiających się zakłóceń, mogą się też okazać poważnym stanem chorobowym, który zagraża ludzkiemu życiu.

Zaburzenia rytmu serca kontra współczesna medycyna

Co może zrobić lekarz? Dziś leczenie zaburzeń rytmu serca przynosi coraz lepsze efekty, a kardiolodzy mogą korzystać z coraz szerszej wiedzy na temat serca i zasad jego funkcjonowania. W wielu przypadkach pozytywne efekty może przynieść podawanie choremu leków antyrytmicznych, w cięższych przypadkach pacjentom wszczepiane są rozruszniki serca. Czym jest to urządzenie? Rozrusznik serca to niewielkie urządzenie sterowane elektronicznie, które wszczepia się pod skórę na klatce piersiowej. Rozrusznik taki, za pomocą specjalnego przewodu, jest połączony z sercem, a dokładniej – z tą jego częścią, w której wykryte zostały problemy z przewodzeniem impulsów. Głównym zadaniem tego niewielkiego sprzętu jest zatem generowanie odpowiednich impulsów, dzięki czemu możliwe staje się utrzymanie prawidłowego rytmu pracy serca.

Zaburzenia rytmu serca mogą oznaczać dla pacjenta wiele problemów, warto zatem w porę reagować na pierwsze objawy takiej choroby. Im wcześniej podjęte zostanie leczenie, tym większa szansa na to, że lekarzom uda się uratować serce i przywrócić mu odpowiedni rytm.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *