Press "Enter" to skip to content

Zakrzepica żył – co to za schorzenie?

Zanim wyjaśnimy, czym grozi zakrzepica żył, warto krótko scharakteryzować tę dolegliwość, która – jak pokazują statystyki – coraz częściej atakuje Polaków, w tym nawet osoby w stosunkowo młodym wieku. Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, bo tak fachowo nazywane jest omawiane schorzenie, to częstszy problem zdrowotny pań, aniżeli panów. Z zakrzepicą można się jednak skutecznie zmagać, a wskazówki, jak ją zdiagnozować i na jakie leczenie się zdecydować, w dalszych częściach naszego informatora.

Przezorny zawsze ubezpieczony


Niestety, w wielu przypadkach zakrzepica żył nie pociąga za sobą żadnych poważniejszych objawów i tak przez długi czas od momentu jej rozwoju w organizmie chorego. I w tym największa trudność – skąd mieć świadomość, że to może akurat my padliśmy ofiarą tej uporczywej i groźnej dla stanu zdrowotnego dolegliwości? Warto podejmować działania profilaktyczne, a kiedy tylko badania wskażą na początki zakrzepicy, pod żadnym pozorem nie zwlekać z rozpoczęciem procesu leczenia. W przeciwnym razie narażamy się na niebezpieczne skutki uboczne, a w konsekwencji tego ryzykujemy nawet życiem.

Masowe rażenie


Wielu z pewnością zastanawia się, czym grozi zakrzepica żył? Teoretycznie, skoro brak jakichkolwiek negatywnych symptomów, wydawać by się mogło, że z tym schorzeniem można egzystować. W gruncie rzeczy jednakże żylna choroba zakrzepowo-torowa, niekiedy określana także mianem zakrzepowego zapalenia żył głębokich, może atakować masowo, z czego przeważnie zajmuje łydki, a więc żyły podudzia. Powszechnie odnotowywane są również przypadki objęcia zakrzepicą miednicy oraz ud. Jeżeli dojdzie do powstania charakterystycznego zakrzepu, istnieje nawet zagrożenie życia. Najgorszy ze scenariuszy to oderwanie się wspomnianego zakrzepu od powierzchni ścianki żyły i wywołanie zatoru tętnicy płucnej. W takim wypadku zgon następuje po zaledwie paru sekundach i nie ma żadnej możliwości udzielenia ratunku.

Najczęstsze powody


Przyczyn zakrzepicy żył jest naprawdę wiele, zaś w szczególności odpowiada za jej rozwój genetyka. Nierzadko pojawia się ona wraz z biegiem czasu, stąd częściej według statystyk medycznych na tego rodzaju schorzenia cierpią osoby po czterdziestym roku życia. Zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju wspomnianego problemu zdrowotnego występuje z kolei u ludzi z żylakami, zaburzeniami krążenia, zapaleniem żył powierzchownych, za dużą krzepliwością. Nierzadko o tym, czym grozi zakrzepica żył dowiadują się osoby po udarach, zawałach, leczący się na przewlekłą białaczkę, czy astmę i choroby reumatoidalne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *