Press "Enter" to skip to content

Zapalenie osierdzia – co warto wiedzieć?

Troska o serce jest sprawa bardzo ważną dla każdego z nas. Niestety, lista chorób, na jakie ten mięsień jest narażony, jest bardzo długa, a na liście głównych problemów znajduje się zapalenie osierdzia. Co warto wiedzieć na temat tej przypadłości?

Czym jest zapalenie osierdzia?

Osierdzie to nic innego, jak powłoka, którą od zewnątrz okryty jest mięsień sercowy. Jego wewnętrzną warstwę określa się mianem osierdzia surowiczego. Jest ona wysłana błoną śluzową, w której wydzielany jest płyn surowiczy. Do dzięki niemu osierdzie jest odpowiednio nawilżone i może sprawnie funkcjonować. Co dzieje się w chwili, gdy osierdzie zostanie dotknięte stanem zapalnym? Stan ten jest wielkim zagrożeniem dla każdego z nas, oznacza też wiele uciążliwych dolegliwości. Takie objawy, jak gorączka, duszności oraz silne bóle w klatce piersiowej mogą przecież każdemu z nas utrudnić życie.

Skąd biorą się problemy z osierdziem?

Za problemy związane z zapaleniem osierdzia bardzo często ponoszą odpowiedzialność infekcje bakteryjne oraz wirusowe. Bywa jednak i tak, że zapalenie osierdzia rozwija się jako skutek uszkodzeń, do których dochodzi w wyniku zawału serca lub zatoru płuc. Czasem choroba ta wiąże się z zaburzeniami metabolizmu lub z takimi chorobami przewlekłymi, jak reumatyzm oraz nowotwory.

Zapalenie osierdzia kontra medycyna

W sytuacji, gdy osierdzie zostaje zaatakowane przez stan zapalny, niezbędne okazuje się zazwyczaj leczenie szpitalne. Terapia polega też na podawaniu odpowiednich środków farmakologicznych, np. leków przeciwzapalnych lub antybiotyków. O tym, jakie leki zostaną w danym przypadku podane, decyduje lekarz na podstawie wyników badań konkretnego pacjenta. W poważniejszych przypadkach niezbędne stają się takie zabiegi, jak punkcja oraz odessanie płynu surowiczego.

Ponieważ zapalenie osierdzia jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia każdego z nas, pierwszych symptomów tej choroby nie można ignorować. Im wcześniej rozpocznie się odpowiednie leczenie, tym większa szansa na całkowity powrót do zdrowia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *