Jest poważnym zagrożeniem dla ludzkiego życia, a udzielenie w porę pomocy medycznej staje się w jego przypadku sprawą bardzo ważną. Wstrząs, czyli zapaść naczyniowa, to poważny problem, którego nie można ignorować. Co każdy z nas powinien wiedzieć na ten temat?
Czym jest wstrząs?
Zapaść naczyniowa jest poważnym zagrożeniem dla życia. O problemie tym mówimy w chwili, serce nie jest w stanie wywiązywać się ze swego podstawowego zadania – tłoczenia do krwiobiegu odpowiedniej ilości krwi. Wstrząs może pojawić się nagle, w najmniej spodziewanych okolicznościach. Często bywa skutkiem przerażenia, jakiemu ulegają świadkowie lub uczestnicy wypadku. Szok sprawia, że mózg i inne narządy znacznie zwiększają swe zapotrzebowanie na tlen. Organizm, starając się je zaspokoić, zwiększa produkcję adrenaliny – hormonu, który znacznie przyspiesza pracę serca i zwiększa objętość wyrzucanej krwi. Nie zawsze jednak taka reakcja organizmu okazuje się wystarczająca, co skutkuje znacznym zwężeniem się tych narządów, których organizm nie traktuje jako priorytetowe. Efekt? Naczynia krwionośne wszystkich narządów kurczą się, jedynymi wyjątkami pozostają tu serce i mózg, bez których nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Im dłużej trwa taki stan, tym większe zagrożenie dla ludzkiego życia. Dlaczego? Bo w organizmie funkcjonującym w tak ekstremalnych warunkach zaczyna szybko wzrastać poziom dwutlenku we krwi, co prowadzi do zmiany jej odczyny. Krew gęstnieje, zaczynają się tworzyć zakrzepy, a obszar dotknięty niedokrwieniem stale się poszerza. Jeśli pacjent w porę nie otrzyma odpowiedniej pomocy, może dojść do sytuacji, w której mózg i serce nie otrzymają odpowiedniej ilości krwi – substancji, bez której nie mogą prawidłowo funkcjonować.
Zapaść naczyniowa – jakie są główne przyczyny wstrząsu?
Główną przyczyną zapaści naczyniowej jest znaczne zmniejszenie się ilości krwi w krwiobiegu. Za taką sytuację odpowiedzialny może być krwotok (wewnętrzny lub zewnętrzny), zawał lub niewydolność serca. Często przyczyną wstrząsu jest też nadmierne rozszerzenie się naczyń krwionośnych, niewydolność nerek lub nagły spadek cukru we krwi. Bez względu na to, z jakich powodów wystąpi zapaść naczyniowa, niezbędne staje się podjęcie odpowiednich kroków. Co można zrobić?
Zapaść naczyniowa kontra współczesna medycyna
Leczenie wstrząsu jest możliwe, ważną rolę odgrywa tu jednak czas. Z tego też względu nie można ignorować pierwszych symptomów wstrząsu. Takie objawy, jak bladość i ochłodzenie skóry, dreszcze, zimny pot oraz słabe tętno, wymagają podjęcia szybkich kroków. Co każdy z nas może zrobić, zanim do pacjenta nadjedzie karetka? Podstawa to ułożenie chorego w prawidłowy sposób. Jeśli pacjent jest przytomny, powinien został ułożony na plecach w taki sposób, by jego nogi były uniesione pod kątem 30 stopni. Okrycie chorego kocem, rozpięcie zbyt ciasnego ubrania – oto kolejne kroki, których wykonanie może uratować komuś życie. Gdy nadjecie lekarz, pacjent otrzyma tlen oraz zastrzyk, którego głównym celem będzie pobudzenie krążenia.
Wstrząs to poważne zagrożenie dla ludzkiego życia. Im szybciej pacjent otrzyma wsparcie, tym większa szansa na to, że uda mu się wyjść cało z takiej opresji. Ponieważ każdy z nas może się spotkać z przypadkiem zapaści naczyniowej, każdy z nas powinien wiedzieć, w jaki sposób zachować się w takiej sytuacji. Od tego, czy będziemy umieli udzielić pierwszej pomocy, może przecież zależeć czyjeś życie.
Be First to Comment