Echokardiografia, czyli inaczej badanie echo serca, to często stosowana metoda w przypadku poważnych schorzeń, takich jak zawał, zapalenie mięśnia sercowego lub zapalenie wsierdzia czy też choroba niedokrwienna serca. Badania oparte jest na technologii echa ultradźwięków, więc diagnostyka jest nieinwazyjna. Echo serca umożliwia ocenę funkcjonowania i struktury zastawek oraz komór serca, a także pomiar kurczliwości mięśnia sercowego. Badanie wykonuje się, by określić stan mięśnia sercowego i wskazać, czy istnieje zagrożenie chorobą lub też w jaki sposób choroba się rozwija.
Co można ustalić dzięki badaniu echo serca? W ten sposób możliwe jest wykrycie m.in.:
- nowotworu serca
- skrzeplin
- płynu w osierdziu
- przebytego zawału
Kiedy lekarz zleca taką diagnostykę? Na przykład wtedy, gdy istnieje konieczność sprawdzenia przyczyny szmerów serca lub zaburzeń rytmu. Echokardiografia ułatwia też wskazanie wszelkich wad naczyń żylnych i tętniczych. Badanie to jest pomocne również wtedy, gdy pacjent odczuwa bóle w klatce piersiowej, a inne metody diagnostyki nie pozwalają na wskazanie ich przyczyny.
Jak przygotować się do badania echo serca?
Istnieją trzy techniki wykonywania echokardiografii
- przezklatkowo
- przezprzełykowo
- echokardiografia dopplerowska
Najczęściej stosowana jest metoda pierwsza, czyli badanie echo serca przez klatkę piersiową, a dopiero, gdy wyniki nie są wystarczająco jasne, zleca się badanie przezprzełykowe. Podejrzenie niektórych chorób również może wskazywać na konieczność wykonania badania przez przełyk – dotyczy to skrzeplin w jamach serca, zapalenia wsierdzia albo niewłaściwie funkcjonujących zastawek.
Do badania echo serca metodą przezklatkową pacjent nie musi się szczególnie przygotowywać. Aparaty do wykonywania echokardiografii są przenośne, więc badanie można wykonać nawet przy łóżku chorego.
Nieco inaczej wygląda badanie przezprzełykowe. Echo serca w tym wypadku jest robione na specjalnej sali, a pacjent powinien być na czczo. Wcześniej trzeba też wykonać RTG klatki piersiowej oraz ETG.
Na czym polega badanie echo serca?
Przy echokardiografii przezklatkowej pacjent musi rozebrać się od pasa w górę i położyć na plecach na łóżku. Badanie wykonuje się pomocą urządzenia ze specjalną głowicą. Wcześniej na skórę nanoszony jest żel. Czasem dodatkowo dla uzyskania dokładniejszych efektów stosuje się kontrast – czyli substancję wstrzykiwaną dożylnie przed badaniem.
Za pomocą sondy wysyłane oraz odbierane są fale dźwiękowe – stąd nazwa. Badanie echo serca tworzy obraz na podstawie różnicy pomiędzy falami wysłanymi a odbitym echem. W przypadku badania przez przełyk, sonda o grubości około 1 cm jest wprowadzana właśnie tą drogą po podaniu znieczulenia miejscowego lub leku uspokajającego. Sonda jest umieszczana na takiej głębokości, by zatrzymała się na wysokości serca.
W trakcie badania mierzy się też frakcję wyrzutową pozwalającą na ocenę ryzyka nieprawidłowości w pracy serca. Jeżeli frakcja wyrzutowa jest za niska, oznacza to, że serce nie dostarcza wystarczającej ilości krwi, a więc mięsień jest zbyt słaby albo uszkodzony.
Be First to Comment