Press "Enter" to skip to content

JAK ODZYSKAĆ RADOŚĆ ŻYCIA I UWOLNIĆ SIĘ OD UZALEŻNIENIA?

Osoby uzależnione używają alkoholu w roli regulatora nastroju. Picie stanowi dla nich remedium na smutek, frustrację, brak pewności siebie, gniew czy samotność. W dodatku tracą umiejętność odczuwania przyjemności w innych sytuacjach. Nic dziwnego, że abstynencja jawi im się jako życie pozbawione szczęścia i dobrej zabawy. Tymczasem rzeczywistość na trzeźwo może okazać się wręcz znacznie lepsza! Jak odzyskać radość życia i uwolnić się od uzależnienia?

Przypomnij sobie życie sprzed uzależnienia

Dla każdego nałogowca alkohol w pewnym momencie staje się całym życiem. Osoba uzależniona porzuca swoje dotychczasowe pasje i zainteresowania, niszczy relacje z bliskimi, odrzuca alternatywne do picia sposoby spędzania wolnego czasu i przestaje o siebie dbać. W pewnym sensie zapomina o tym, kim była przed wpadnięciem w nałóg. Natomiast aby odzyskać radość życia i uwolnić się od uzależnienia, trzeba przypomnieć sobie o rzeczach, które kiedyś sprawiały nam przyjemność. Być może lubiliśmy biegać i uprawiać sport? A może interesowaliśmy się kinem, uwielbialiśmy czytać książki, marzyliśmy o podróżowaniu lub relaksowaliśmy się, piekąc ciasta? Wszystkie te rzeczy mają szansę ponownie zagościć w naszym życiu, skutecznie zastępując używki, które są powierzchownymi metodami na polepszenie humoru.

Dbaj o siebie

Jednym ze sposobów na poprawę swojego życia po odbyciu terapii jest troskliwe dbanie o siebie, swoje zdrowie i samopoczucie. Zgodnie z programem HALT (hungry – głodny, angry – rozzłoszczony, lonely – samotny i tired – zmęczony) ryzyko nawrotu wzrasta, kiedy alkoholik odczuwa jakąkolwiek frustrację czy cierpienie. Z tego powodu należy stosować zbilansowaną dietę, przeciwdziałać stresowi, wypoczywać i wysypiać się oraz budować pozytywne relacje z innymi. Można powiedzieć, że nadużywanie alkoholu stanowi pewną formę autoagresji. Natomiast podczas leczenia pacjenci na nowo uczą się kochać samych siebie i zaczynają wierzyć, że zasługują na to, co najlepsze.

Otaczaj się życzliwymi ludźmi

Nie bez przyczyny mówi się, że alkoholizm jest chorobą, na którą cierpi nie tyle jedna osoba, co cała jej rodzina. Nadużywanie trunków powoduje, że nałogowiec staje się osobą nieobliczalną, a często nawet agresywną. Nic dziwnego, że jego relacje z innymi z czasem ulegają znacznemu pogorszeniu, a w dalszej perspektywie całkowitemu rozpadowi. Tymczasem trudno jest odzyskać radość życia i uwolnić się od uzależnienia bez wsparcia bliskich. Terapia w ośrodku leczenia alkoholizmu jest szansą na krytyczne przyjrzenie się swoim związkom i odbudowanie straconego zaufania.

Oprócz tego należy unikać kontaktu ze znajomymi „od kieliszka”. Zamiast tego warto znaleźć jak najwięcej życzliwych przyjaciół, którym będzie zależało na naszym szczęściu i zdrowiu. Takie relacje można zbudować m.in. na terapii grupowej oraz podczas spotkań wspólnoty AA. Inni chorzy, którym udało się osiągnąć sukces terapeutyczny, mogą stanowić źródło motywacji i nadziei na powodzenie. Ponadto świetnie rozumieją nasze problemy, dzięki czemu możemy opowiadać im nawet o o najbardziej wstydliwych sprawach, a nawet dzwonić po pomoc, kiedy czujemy zbliżające się ryzyko nawrotu.

Zobacz też: JAK NIE WRÓCIĆ DO NAŁOGOWEGO PICIA ALKOHOLU?

Nie bój się korzystać z pomocy

Wiele zdrowych osób nie do końca rozumie naturę alkoholizmu, przez co często mają nierealistyczne oczekiwania względem nałogowców. Powtarzają stereotypowe stwierdzenia, np. „Gdyby tylko chcieli, mogliby przestać pić” lub „Wystarczy odrobina silnej woli i spokojnie można poprzestać na jednym piwie”. Tymczasem uzależnienie jest chorobą, co oznacza, że wymaga profesjonalnego leczenia.

W tym przypadku nie ma żadnych „dróg na skróty”. Zapanowanie nad alkoholizmem wymaga długotrwałej, wytężonej pracy nad sobą, swoimi destrukcyjnymi przekonaniami, schematami myślenia, przeżywania i postępowania oraz mechanizmami stojącymi u podstaw nałogu. Bardzo ważne jest znalezienie dobrego terapeuty i placówki realizującej zróżnicowane metody leczenia, takie jak terapia indywidualna i grupowa, psychoedukacja, arteterapia czy filmoterapia. Warto przygotować się na pewne trudności, jednak odzyskanie radości życia i uwolnienie się od uzależnienia to cel zdecydowanie wart zachodu!

https://uzaleznienia-terapia.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *