Press "Enter" to skip to content

Na czym polega echokardiografia?

Echokardiografia to badanie kardiologiczne wykorzystujące technologię ultrasonograficzną. Pozwala wykryć wady anatomiczne i choroby serca, a także niekorzystne zmiany w aorcie, tętnicach i głównych żyłach. Badanie może zostać wykonane na NFZ po skierowaniu kardiologa lub odpłatnie (140 – 400 zł). Obok EKG i Holtera stanowi jedno z najważniejszych badań w diagnostyce choroby wieńcowej, arytmii oraz innych schorzeń kardiologicznych. Jak przebiega echo serca i co może wykryć? Jak przygotować się do badania?

Echo serca – jak wygląda badanie?

W diagnostyce chorób serca stosuje się trzy podstawowe metody echokardiografii: przezklatkową, przezprzełykową oraz dopplerowską (nowa technika). W szczególnych przypadkach można przeprowadzić echo obciążeniowe i śródoperacyjne. W praktyce najczęściej wykorzystuje się echokardiografię przezklatkową.

Na czym polega badanie? Otóż pacjent zdejmuje górną część garderoby, po czym kładzie się na kozetce. Lekarz smaruje ciało pacjenta żelem, następnie przesuwa głowicę aparatu USG po klatce piersiowej. Urządzenie wysyła fale ultradźwiękowe i rejestruje ich odbicie (stąd nazwa „echo”) – tym sposobem na monitorze powstaje obraz prezentujący budowę i pracę serca. W celu uzyskania lepszej rozdzielczości zapisu USG można podać pacjentowi dożylnie środek kontrastowy.

Jeśli mimo to wynik USG budzi wątpliwości, przeprowadza się echokardiografię przezprzełykową. Jak sama nazwa wskazuje, badanie polega na wprowadzeniu do przełyku sondy (fi 1 cm) wysyłającej ultradźwięki. Wyraźny obraz powstaje dzięki bliskiemu położeniu przełyku i lewej strony serca.

Jak przygotować się do echokardiografii?

Podstawowe echo przezklatkowe nie wymaga żadnych zabiegów ze strony pacjenta – należy jedynie wziąć ze sobą wyniki innych badań, np. EKG i rentgena klatki piersiowej. Samo badanie jest całkowicie nieinwazyjne i niebolesne, nie grozi też żadnymi powikłaniami.

Jedynie echokardiografia przezprzełykowa może budzić duży dyskomfort, dlatego pacjent powinien być na czczo, ponadto stosuje się środek znieczulający.

Nieco inaczej wygląda echokardiografia obciążeniowa, gdyż podczas badania serce pacjenta jest poddane stymulacji. Należy przygotować się na wysiłek, przyjęcie leków zwiększających rzut serca oraz wprowadzenie elektrody przezprzełykowej.

Co wykryje echokardiografia?

Echo serca pozwala ocenić m.in. budowę i kurczliwość mięśnia sercowego, kondycję zastawek serca, kanał przedsionkowo-komorowy, jakość krążenia w głównych naczyniach (aorcie, tętnicach, żyłach płucnych itp.). Badanie z użyciem ultrasonografu może wykryć przebyty zawał serca, zakrzepy, nowotwór serca oraz obecność płynu w worku osierdziowym.

Echokardiografia to podstawowe narzędzie diagnostyczne w przypadku choroby wieńcowej oraz innych poważnych schorzeń, w tym: zapalenia serca, niewydolności serca, zawału, zakrzepicy. Obraz z USG daje możliwość stwierdzenia, w jakim stadium znajduje się choroba i co ją spowodowało. Pozwala również odkryć przyczynę bólu w klatce piersiowej, zaburzeń rytmu czy szmerów w sercu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *