Press "Enter" to skip to content

Zaburzenia krążenia i niewydolność serca. Przyczyny i objawy

Niewydolność krążenia jest najczęściej związana z nieprawidłową pracą serca, a to oznacza, że może mieć związek z takimi przypadłościami, jak nadciśnienie tętnicze lub choroba niedokrwienna serca. Ta ostatnia może być szczególnie niebezpieczna, gdyż nieleczona prowadzi do zawału mięśnia sercowego, a w konsekwencji jego niewydolności lub trwałego uszkodzenia. Przyczynami zaburzeń krążenia są także choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, nieprawidłowa praca tarczycy (niedoczynność lub nadczynność), przewlekłe choroby płuc lub anemia. Zdarza się również, że serce ma wady wrodzone albo pojawiają się na nim zmiany nowotworowe. Wśród mniej groźnych przyczyn, wymienić można natomiast niewłaściwą dietę, np. ubogą w witaminę B1.

Jak widać, zaburzenia krążenia mogą być konsekwencją bardzo różnych zjawisk – zarówno tych, które można łatwo unormować, jak i chorób grożących śmiercią pacjenta. Właśnie dlatego po wykryciu problemów z krążeniem lub pracą serca należy szybko skontaktować się z lekarzem.

Niewydolność lewokomorowa a prawokomorowa

Zadaniem lewej komory serca jest pompowanie krwi przez aortę i kolejne naczynia krwionośne do całego organizmu. Wtłaczana w ten sposób krew jest bogata w tlen, natomiast powraca w postaci odtlenowanej. Tutaj “przejmuje” ją prawa komora serca, pompująca krew do pnia i naczyń płucnych, gdzie dochodzi do ponownego nasycenia tlenem. Natlenowana krew wraca do lewej komory i cały proces się zamyka.

Odmienne funkcje obu komór sprawiają, że w razie problemów z ich funkcjonowaniem pacjent ma do czynienia z innymi typami zaburzeń krążenia. Kiedy lewa komora nie działa tak, jak powinna, krew do aorty nie jest wtłaczana w odpowiednich ilościach i z odpowiednią siłą. Efektem takiego stanu może być niedokrwienie narządów. Natomiast zaburzenia prawej komory prowadzą do wzrostu ciśnienia w krążeniu płucnym – krew zalega na tym etapie, gdyż nie jest odpowiednio odbierana przez prawą komorę serca.

Objawy zaburzeń krążenia

Właściwie funkcjonujący układ krążenia ma kluczowe znaczenie dla zdrowia całego organizmu, więc zaburzenia krążenia i zmniejszona wydolność prawej lub lewej komory jest zwykle szybko odczuwana przez pacjentów.

W przypadku, gdy zaburzenia krążenia są związane z niewydolnością lewokomorową pojawia się szybkie zmęczenie w wyniku niedokrwienia mięśni. Charakterystyczne są także duszności oraz sinienie. Mogą pojawić się również omdlenia i utraty przytomności, gdy za mało krwi trafia do mózgu. Ponadto dojść może do niedokrwienia samego serca, czyli bólów wieńcowych.

Kiedy zaburzenia krążenia związane są niewydolnością prawokomorową, pojawiają się takie objawy, jak poszerzenie żył szyjnych, obrzęki kończyn dolnych oraz gromadzenie się płynu w wątrobie i jamie otrzewnowej (i co za tym idzie – silny ból oraz powiększenie obwodu tułowia). Pacjenci zmagający się z niewydolnością prawokomorową skarża się także na problemy trawienne i częste oddawanie moczu w nocy.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *