Press "Enter" to skip to content

Problemy z sercem. Najczęstsze objawy chorób serca

W optymalnym scenariuszu serce jest w stanie nieustannie pracować nawet przez ponad sto lat. Niestety większość z nas nie dożyje tak sędziwego wieku, a przyczyną wcześniejszego zgonu w wielu przypadkach będą właśnie problemy z sercem. Można odnieść wrażenie, że przeciętny Europejczyk aktualnie dużo bardziej boi się chorób nowotworowych niż tych związanych z układem krążenia. Tymczasem wciąż to właśnie problemy z sercem odpowiedzialne są za nawet trzykrotnie większą ilość zgonów niż rak.

Kiedy trzeba zacząć się martwić, że serce może pracować nieprawidłowo? Jakie objawy na to wskazują?

Ucisk w klatce piersiowej – poważne problemy z sercem

Mimo że serce pracuje przez cały czas, na co dzień nie myślimy o nim zbyt wiele. Niestety mięsień sercowy może o sobie dotkliwie przypomnieć silnym uciskiem w klatce piersiowym, który niestety zwykle oznacza poważne problemy z sercem. Ten rodzaj bólu jest opisywany na wiele sposobów – jedni pacjenci mówią o duszeniu, inni o bólu rozpierającym lub pieczeniu. Czasem używa się też porównania do nacisku, jaki na klatkę mógłby wywołać ciężki przedmiot.

Ból ten nie ma charakteru miejscowego. Trudno dokładnie zlokalizować jego źródło. W wielu przypadkach promieniuje na całą klatkę, a nawet do lewego ramienia, pleców, szyi czy żuchwy. Charakterystyczne jest również to, że ból nie zmienia nasilenia pomimo zaprzestania wykonywanej czynności przez pacjenta czy po zmianach pozycji.

Czym jest ten rodzaj bólu i jakie problemy z sercem oznacza? Ból ten nazywany jest przez lekarzy dławicowym. Świadczy o tym, że do serca dociera zbyt mało krwi, a co za tym idzie, również zbyt mało tlenu. Jeśli dolegliwość ustępuje po kilku minutach, najprawdopodobniej pacjent cierpi na tzw. dusznicę bolesną (lub dławicę). Gdy bólu w klatce utrzymuje się powyżej 15 minut, należy natychmiast wezwać pogotowie, ponieważ istnieje wysokie ryzyko, że doszło do zawału serca.

Obrzęki na dolnych kończynach, poszerzone żyły szyjne

Choć może się wydawać, że praca serca nie powinna wpływać bezpośrednio na wygląd nóg czy szyi, to jednak niektóre problemy z pracą mięśnia sercowego da się zauważyć właśnie po opuchnięciu i powiększeniu naczyń krwionośnych w tych częściach ciała. Ma to związek z nieprawidłową pracą prawej komory serca, która odpowiedzialna jest na odbiór krwi. Gdy nie działa ona wydajnie, krew nie krąży właściwie i tworzą się “zastoje” prowadzące do obrzęków.

Omdlenia, zmęczenie i zasłabnięcia

Również nieprawidłowa praca lewej komory może dawać charakterystyczne objawy. W tym wypadku problemy z sercem dają efekt w postaci szybkiego męczenia się. Mięśnie nie są odpowiednio ukrwione i dotlenione, więc łatwiej o wyczerpanie. Z podobnego powodu mogą pojawić się omdlenia i zasłabnięcia – gdy zbyt mało krwi dotrze do mózgu.

Jednorazowa utrata przytomności lub sporadyczne zamroczenia nie muszą oznaczać problemów z sercem. Kłopoty z pracą mięśnia sercowego są jednak prawdopodobne wtedy, gdy zasłabnięcia zdarzają się regularnie.

[Głosów:10    Średnia:3/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *