Press "Enter" to skip to content

Jak rozpoznać problemy z sercem – objawy chorób układu krążenia

Niektóre schorzenia kardiologiczne, np. choroba wieńcowa, miażdżyca i niewydolność serca, mogą przez lata nie wywoływać wyraźnych objawów. Dopiero po czasie chory zauważa stopniowe pogarszanie wydolności organizmu. Najpierw dolegliwości pojawiają się tylko podczas aktywności fizycznej i stresu, potem wystarczy krótki bieg lub wejście po schodach, aż w końcu złe samopoczucie towarzyszy choremu przy zwykłych czynnościach. Sprawdź zatem, czy możesz mieć problemy z sercem – objawy różnych chorób wyglądają podobnie, ale na początku łatwo je przeoczyć.

Podstawowe objawy chorób serca

Pierwszym sygnałem, który może świadczyć o niedomaganiu serca, jest utrudnione oddychanie. Pojawia się problem ze złapaniem oddechu, chory coraz częściej nie może oddychać „pełną piersią”. Najpierw duszności towarzyszą wyłącznie aktywności fizycznej, ale na zaawansowanym etapie występują nawet przy leżeniu.

Za nieprzyjemne uczucie kołatania w piersi nie zawsze odpowiadają problemy z sercem. Objawy przyspieszonej lub nierównej pracy serca wyzwalają m.in. stres, emocje, kofeina, narkotyki. Niemniej jeśli kołatanie przydarza się często bez wyraźnej przyczyny,  a ponadto trwa dłużej niż 3 minuty i towarzyszą mu zasłabnięcia, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Ból w klatce piersiowej to charakterystyczny objaw choroby serca, choć pojawia się również przy innych zaburzeniach. Osławiony „ból zamostkowy” może promieniować w stronę innych części ciała, co dodatkowo pogarsza samopoczucie chorego. W zależności od choroby, dolegliwości bólowe mogą mieć charakter ostrego kłucia, pieczenia, dławienia, rozpierania, rozrywania, ucisku. Ból może ustąpić po odpoczynku, jednak nie wolno go lekceważyć i należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Inne objawy chorób serca

Obrzęki to kolejna oznaka, że mogą dolegać Ci problemy z sercem. Objawy niewydolności świadczące o zatrzymaniu wody w organizmie możesz zauważyć m.in. na kończynach, wokół kostek, na brzuchu, klatce piersiowej, a nawet w dolnej części pleców.

Osoby chore na serce czasami można rozpoznać na pierwszy rzut oka – obok bladości dość charakterystycznym symptomem jest zasinienie skóry i paznokci.

Znamienne są również omdlenia, które mogą doprowadzić do poważnego urazu wskutek upadku na twarde podłoże lub uderzenia głową o kant.

Natomiast nieswoistym objawem chorób serca jest zmęczenie niewspółmierne do wysiłku, które chory może tłumaczyć np. porą roku, pogodą czy słabą kondycją.

Problemy z sercem – objawy nietypowe

Istnieją również pewne mało charakterystyczne objawy problemów z sercem, które łatwo zbagatelizować.  Do takich oznak należą m.in. nykturia (nocne parcie na mocz), skąpomocz, uporczywy suchy kaszel, nudności i wymioty, objawy grypodobne, zaparcia, splątanie. Radzimy zatem obserwować swój organizm i w razie wystąpienia niepokojących epizodów, zapisywać je na kartce i przedstawić lekarzowi. Notuj wszystkie odstępstwa od normy, gdyż nawet tak niepozorne objawy chorób serca jak kaszel czy nudności, mogą znacznie ułatwić ukierunkowanie diagnozy.   

[Głosów:5    Średnia:3.2/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *