Każdy z nas doznał przynajmniej raz bólu w klatce piersiowej. Pierwszą wtedy myślą, która się pojawia to “boli mnie serce”. “Bóle w klatce” faktycznie utożsamiamy najczęściej z sercem, dokładniej z jego zawałem, a fachowo nazywając z chorobą niedokrwienną serca. Na szczęście ból w klatce ma zazwyczaj pochodzenie ze strony układu oddechowego. Jest on zupełnie inny od bólu wieńcowego, a jednak często z nim mylony. Jak więc odróżnić czy to ból serca czy ból spowodowany innym schorzeniem na przykład zapaleniem płuc?
Serce jest pompą tłoczącą naszego organizmu. Przy jednym skurczu serca z komory wydostaje się 70 ml krwi. Mnożąc to przez liczbę uderzeń na minutę osiągamy ok 5-6 l/min. Co w ciągu doby daje setki litrów krwi! Dlatego tak ważne jest aby dbać o swoje serce. Zła dieta, brak ruchu, palenie papierosów – to kilka z przyczyn, które powodują, że nasze serce staje się niewydolne. Przyczyną bezpośrednią choroby niedokrwiennej serca a w konsekwencji OZW (Ostre Zespoły Wieńcowe zwane potocznie “zawałem”) jest odkładający się w naczyniach wieńcowych cholesterol. Oczywiście jest to proces długotrwały, który daje o sobie znać podczas codziennych zajęć. Podczas gdy na ściankach tętnicy odkłada się coraz to większa ilość cholesterolu, ciężej jest nam wykonywać prace wymagające wysiłku fizycznego. W trakcie nadmiernego wysiłku czy też stresu czujemy gniotący, rozlany ból, umiejscowiony na środku klatki piersiowej, promieniujący do lewej kończyny górnej, szyi, a nawet nadbrzusza. Ból ten ma charakter ściskający i piekący. Po zaprzestaniu danej czynności powodującej wyżej wymienione objawy – ból mija zazwyczaj w ciągu kilku minut lub też po przyjęciu nitrogliceryny (leku rozszerzającego naczynia wieńcowe). Mówimy wtedy o dławicy piersiowej. Gdy ból nie mija i utrzymuje się przez kilkadziesiąt minut, jest silniejszy i nie ustępuje po podaniu nitrogliceryny, prawdopodobnie mamy do czynienia z zawałem serca.
Ból serca często mylony jest z bólami opłucnowymi. Ból opłucnowy zazwyczaj jest dobrze zlokalizowany, ma inny charakter – jest kłujący, nasila się podczas ruchu, dotykania klatki piersiowej czy też kaszlu. Zazwyczaj przyczyną bólu opłucnowego jest naciek zapalny.
Ból w klatce piersiowej może również objawem refluksu żoładkowo-przełykowego. Cofanie się treści żołądkowej do przełyku może powodować zgagę, czyli ból piekący w nadbrzuszu, dlatego jest on mylony z zawałem. Podobnie jest z chorobą wrzodową żołądka, która daje podobne objawy.
Ostatnimi czasy coraz częściej mamy też do czynienia z bólami nerwicowymi. Charakter bólu jest podobny do zawału serca. Spowodowany jest stresem emocjonalnym i powinien być konsultowany z lekarzem psychiatrą.
Tak jak widzimy, bóle w klatce piersiowej może powodować wiele czynników, nie tylko choroby serca. Ważne jest, aby każdy taki ból był konsultowany z lekarzem. A na chwilę obecną proponuję wyjść na spacer i dotlenić swoje serducho!
Be First to Comment