Press "Enter" to skip to content

Jak uchronić się przed miażdżycą i chorobami serca?

Najczęstszą przyczyną śmierci w Polsce są nadal choroby układu krążenia. Szczególnie niepokojące jest to, że choroba wieńcowa oraz zawały serca zdarzają się u coraz młodszych osób. Zawały dotyczą już nie tylko w większości mężczyzn po 50 roku życia, jak to miało miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie z poważnymi chorobami serca borykają się już nawet 25-latkowie. Coraz częściej problem ten dotyka również młode kobiety.

Zdaniem lekarzy jest to spowodowane niezdrowym trybem życia- złą dietą, nadmiarem używek, brakiem aktywności fizycznej oraz przewlekłym stresem. Można znacznie poprawić kondycję serca i uniknąć w przyszłości chorób układu krążenia wprowadzając w swoje życie kilka drobnych zmian.

Zmień dietę aby chronić serce

To, co jemy ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Chcąc, aby nasze serce było w dobrej formie, powinniśmy pożegnać się przetworzoną żywnością, daniami typu Fast food, czerwonym mięsem, tłustymi wędlinami, słodkimi napojami gazowanymi oraz nadmiarem słodyczy. Korzystna dla układu krążenia będzie dieta oparta na świeżych i gotowanych na parze warzywach, owocach (zwłaszcza cytrusowych), pełnoziarnistym pieczywie, kaszach, ryżu i makaronie. Bardzo zdrowe są również bogate w kwasy omega-3 ryby morskie takie jak łosoś, szprot, makrela, śledź. Warto również sięgnąć po nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-6 zawarte w olejach roślinnych na przykład słonecznikowym lub sojowym.

Unikajmy piwa i mocnych alkoholi- nie służą one zdrowiu. Zamiast nich sięgnijmy od czasu do czasu po lampkę czerwonego wina do obiadu. Zawiera ono flawonoidy o działaniu przeciwzakrzepowym i służy naszemu sercu.

Sięgnij po witaminy w trosce o serce

Nasz organizm, aby prawidłowo funkcjonować potrzebuje na co dzień całej gamy witamin. Najlepszym ich źródłem są produkty naturalne. Witaminy zawarte w warzywach i owocach są zdrowsze i lepiej przyswajalne niż te w tabletkach. Najkorzystniejsze dla zdrowia serca i układu krwionośnego są witaminy E, D i C. Zmniejszają one ryzyko nadciśnienia tętniczego, wzmacniają układ sercowo- naczyniowy i ściany naczyń krwionośnych. Witaminę E znajdziesz w oliwie z oliwek, migdałach, maśle; witaminę D w rybach morskich, jajkach jogurcie naturalnym i żółtym serze; natomiast witaminę C w papryce, pomidorach, porzeczkach, grejpfrutach czy soku z aronii. Sięgaj po te produkty codziennie, a Twoje serce będzie w coraz lepszej kondycji.

Pokochaj zioła i wzmocnij serce

Od setek lat znane są ze swojego zbawiennego wpływu na serce. Pomagają obniżyć ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, uszczelnić naczynia krwionośne. Mają zarówno działanie profilaktyczne, jak i lecznicze. Najkorzystniejszą dla serca rośliną przyprawową jest niewątpliwie czosnek. Potrafi on w stosunkowo krótkim czasie znacznie obniżyć poziom cholesterolu i trój glicerydów we krwi. Zapobiega też zakrzepom. Dobrą praktyką jest profilaktyczne spożywanie jednego ząbka czosnku codziennie. Jeśli nie lubimy jego smaku lub obawiamy się nieświeżego oddechu, warto sięgnąć po apteczny preparat z ekstraktem z czosnku, który jest bezwonny i nie ma smaku.

Kolejną rośliną sprzyjającą zdrowiu serca jest głóg. Pijąc regularnie sok z głogu lub herbatkę możemy obniżyć ciśnienie, uspokoić się, spowolnić nadmiernie przyspieszony puls i znacznie zmniejszyć ryzyko miażdżycy naczyń wieńcowych. Warto sięgnąć po ten niezwykły dar natury.

Do ziół obniżających ciśnienie krwi należy również mniszek lekarski oraz seler naciowy. Dodajmy je do sałatek, koktajli warzywno-owocowych i zup.

Obniż poziom cholesterolu we krwi

Na jego zawartość we krwi ma wpływ głównie dieta, można więc z powodzeniem go obniżyć domowymi sposobami. Jego całkowite stężenie we krwi nie powinno przekroczyć 200mg/dl. Jeśli dotyczy Cię problem podwyższonego cholesterolu, zdecydowanie ogranicz tłuszcze pochodzenia zwierzęcego- smalec, tłuste mięsa i wędliny, podroby oraz śmietanę. Unikaj też potraw smażonych na głębokim tłuszczu. Koniecznie wzbogać swoją dietę w zdrowe tłuszcze omega-3. Pomogą one rozrzedzić krew- przeciwdziałają bowiem zlepianiu się płytek krwi i powstawaniu zakrzepów. Podnoszą też poziom dobrego cholesterolu we krwi i zmniejszają poziom złego. Znajdziesz je w olejach roślinnych. Możesz też sięgnąć po kapsułki z omega-3.

Kontroluj ciśnienie

Nadciśnienie to jedna z najczęstszych chorób układu krążenia. Dotyka ono osoby w każdym wieku. Sprzyjają mu nadmiar soli i tłuszczów nasyconych w diecie, otyłość i brak ruchu. Postaraj się jak najbardziej ograniczyć stosowanie soli. Zastanów się dwa razy, zanim po nią sięgniesz. Pamiętaj, że sporo soli znajduje się w gotowych produktach takich jak chleb, ser żółty, wędliny. Dobrym pomysłem jest też zamiana zwykłej soli na niskosodową. Warto również zakupić domowy aparat do pomiaru ciśnienia i kontrolować je samemu w domu.

Zadbaj o prawidłową wagę

Otyłość wielokrotnie zwiększ ryzyko poważnych chorób serca i naczyń. Aby sprawdzić, czy Twoja waga jest prawidłowa oblicz indeks masy ciała, czyli BMI. Swoją wagę w kilogramach podziel przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Jeśli otrzymany wynik mieści się w przedziale 18, 5- 24, 9 oznacza to, że Twoja masa jest prawidłowa. Jeżeli wynik przekracza 25, warto zrzucić zbędne kilogramy. Pomocne może się okazać skorzystanie z porady dietetyka oraz włączenie do codziennego rozkładu dnia aktywności fizycznej.

Uprawiaj sport aby Twoje serce było zdrowe

Regularny wysiłek fizyczne doskonale wpływa na kondycję serca. Poprawia jego wydolność, usprawnia krążenie, uelastycznia tętnice i zwiększa poziom dobrego cholesterolu HDL we krwi. Nie musisz wyczynowo uprawiać sportu ani wykonywać ciężkich treningów. Wystarczy codzienna 30- minutowa aktywność na świeżym powietrzu. Wybierz spacer, szybki marsz z kijkami, jazdę na rowerze, rolkach lub pływanie. Dla serca korzystna jest niemal każda umiarkowana aktywność fizyczna. Może to był nawet taniec. Ważne, aby wysiłek sprawiał Ci przyjemność, bo to gwarancja systematyczności.

Zrezygnuj z używek i pomóż sercu

Nałogiem najbardziej szkodliwym dla serca jest palenie papierosów. Powoduje ono wahania ciśnienia, nierównomierne bicie serca, podnosi poziom złego cholesterolu i obniża poziom dobrego i powoduje szybszy rozwój miażdżycy. Rzuć więc palenie jak najszybciej. Pomogą Ci w tym specjalne plastry i gumy do żucia dla palaczy.

Rób badania kontrolne

Niezależnie od tego, czy masz problemy z sercem, czy nie pamiętaj o profilaktyce. Warto raz na rok wybrać się do lekarza i poprosić o skierowanie na badanie EKG, aby sprawdzić, czy nasze serce bije prawidłowo. To proste badanie polega na rejestracji czynności elektrycznej serca. Pomaga ono wychwycić nawet drobne nieprawidłowości w jego pracy, a im szybciej podejmiesz leczenie, tym będzie ono skuteczniejsze.

Dbajmy o swoje serce na co dzień, a unikniemy miażdżycy i zawału. Zdrowy, aktywny tryb życia i prawidłowa dieta są gwarantem silnego serca. Pamiętaj, że jeśli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości ze strony układu krążenia, powinieneś udać się do lekarza. Nigdy nie lekceważ takich objawów jak uczucie ciężaru w klatce piersiowej, duszności, ból lewego ramienia, zasłabnięcia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *