Press "Enter" to skip to content

Regularne pomiary ciśnienia krwi. Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Jednym z podstawowych badań, które możemy wykonać zarówno w przychodni, jak i w domu jest pomiar ciśnienia krwi. Im jesteśmy starsi, tym częściej badanie takie powinniśmy robić. Regularny pomiar pozwoli nam na szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, które mogłyby spowodować wiele problemów zdrowotnych.

Zacznijmy od tego czym jest ciśnienie krwi. W skrócie można to zdefiniować jako siłę z jaką krew naciska na ścianki tętnic. Mierzy się to za pomocą wskazań milimetrów słupa rtęci (mmHg). Ważne jest zarówno ciśnienie rozkurczowe – gdy serce się rozkurcza, jak i skurczowe – gdy serce się kurczy. Przy dokonywaniu pomiaru trzeba mieć świadomość, że ciśnienie krwi nie jest wartością stałą i nawet u zdrowego człowieka zmienia się ono w zależności od pory roku, a nawet pory dnia. Wzrasta ono podczas wysiłku fizycznego, a spada po odpoczynku. Najniższy poziom osiąga podczas naszego snu. Z tego względu, by ocenić czy nasze ciśnienie jest prawidłowe czy też nie, powinniśmy wykonać wiele pomiarów. Ważne jest, by były one wykonywane o tej same porze dnia – najlepiej rano – przy użyciu tego samego ciśnieniomierza. Około 15 minut przed badaniem należy się wyciszyć i zrelaksować, a w trakcie badania siedzieć nieruchomo i nie rozmawiać. Według WHO prawidłowe ciśnienie krwi to takie, które mieści się pomiędzy 120 do 140 na 80 do 90 mmHg. Jeśli podczas kilku kolejnych, prawidłowo wykonanych pomiarów ciśnieniomierz wskaże nam wartości odbiegające od prawidłowych to należy udać się do lekarza w celu zasięgnięcia porady. Nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do groźnych dla życia powikłań, a w konsekwencji do udaru lub wylewu, którym można skutecznie zapobiegać poprzez przyjmowanie leków i zmianę stylu życia.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, by zbadać ciśnienie, trzeba było udać się do lekarza. Teraz wystarczy kupić ciśnieniomierz, a cala tego trudność polega podjęciu decyzji co do ceny, marki i rodzaju urządzenia. Warto zainwestować w model z tradycyjną opaską na ramię ( są dokładniejsze od nadgarstkowych), pamięcią pomiarów, wytrzymałą baterią i długą gwarancją. Urządzenie takie jest nieco droższe ale ma ono nam służyć wiele lat, więc lepiej dołożyć parę złotych.

Pamiętajmy o regularnym, profilaktycznym badaniu ciśnienia, nawet jeśli czujemy się dobrze i nie odczuwamy żadnych dolegliwości. Pozwoli nam to wykryć nawet drobne dolegliwości, rozpocząć odpowiednie leczenie i cieszyć się zdrowiem długie lata.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *