Press "Enter" to skip to content

Badania kardiologiczne. Jak się przygotować?

Właściwe przygotowanie do badań serca pozwoli na trafniejsze zdiagnozowanie choroby, wczesne wykrycie problemów i wskazanie skutecznych metod profilaktyki lub leczenia. Czy wiesz, że niemal połowy zawałów dałoby się uniknąć, gdyby chorzy nie ignorowali pierwszych objawów? Z tym większą powagą należy więc podejść do badań kardiologicznych – gdy możesz je wykonać, warto zrobić wszystko, by wynik był maksymalnie precyzyjny.

Jak się przygotować do badań kardiologicznych?

  • Holter ciśnieniowy – badanie to wykonuje się w trakcie normalnej aktywności, nie wymaga ono szczególnych przygotowań. Jeżeli zażywasz codziennie leki, weź je tak jak zwykle – w takich samych dawkach i o tej samej porze. Niemniej, o leki warto dopytać lekarza, gdyż może on zalecić zmiany w przyjmowaniu niektórych środków przed badaniem. Holter ciśnieniowy ABPM to badanie kardiologiczne całodobowe polegające na pomiarze ciśnienia tętniczego. Metoda ta umożliwia przeprowadzenie wielu badań ciśnienia w ciągu dnia, pozwalając na ocenę skuteczności leczenia farmakologicznego i prawdopodobieństwa wystąpienia powikłań.
  • Holter EKG – badanie wykonywane jest po odtłuszczeniu skóry. To oznacza, że biorąc kąpiel przed badaniem najlepiej nie używać dodatkowych środków pielęgnacyjnych, takich jak balsamy czy kremy. Podobnie jak w poprzednim wypadku, pacjent powinien zażywać wszystkie przyjmowane leki o stałej porze, o ile lekarz nie zaleci zmian w tym zakresie. U mężczyzn, którzy mają mocno zarośniętą klatkę piersiowa konieczna może okazać się depilacja. Holter EKG to całodobowe badanie kardiologiczne (może trwać też kilka dni). Polega na sprawdzaniu rytmu serca w trakcie spoczynku oraz wykonywania podstawowych codziennych czynności. Pozwala na ocenę zaburzeń rytmu serca.
  • Próba wysiłkowa – przy próbie wysiłkowej pacjent musi się sporo ruszać, więc warto ubrać się w wygodne rzeczy, nie ograniczające ruchów, np. dresy. Leki przed próbą wysiłkową również należy zażywać o stałych porach, tak jak na co dzień (o ile lekarz nie zalecił inaczej). Ważne jest natomiast to, by bezpośrednio przed próbą wysiłkową nie spożywać posiłku i nie przyjmować substancji, które mogą wpłynąć na wyniki. Dotyczy to przede wszystkim kawy i mocnej herbaty oraz alkoholu. Nie należy też palić papierosów. Na próbę wysiłkową zabierz ze sobą skierowanie od lekarza. Próba wysiłkowa to badanie kardiologiczne polegające na wykonywaniu przez pacjenta wysiłku w kontrolowanych warunkach. Sprawdzany jest zapis EKG i ciśnienie tętnicze. Badanie to pozwala na ocenę wydolności układu krążenia.
  • Badanie USG serca (tzw. echo serca) – na USG serca pacjent powinien zgłosić się po dobrze przespanej nocy, bez podejmowania dużego wysiłku przed badaniem. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, przyjmowane leki można wziąć o stałych porach, chyba że lekarz zaleci inne dawkowanie lub wstrzymanie przyjmowania. Echokardiografia to badanie kardiologiczne, które jest nieinwazyjne i bezbolesne. Jest to metoda obrazowa, działająca w oparciu o zjawisko odbicia fal ultradźwiękowych od ścian serca i większych naczyń krwionośnych. Pozwala na dokładne „obejrzenie” budowy serca i pomiaru jego struktury, kurczliwości czy przepływu krwi.

Ponadto na wszystkie rodzaje badań kardiologicznych warto zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań. Jeżeli natomiast wybierasz się na zwykle badanie EKG, nie musisz się do niego w szczególnych sposób przygotowywać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *