Zmiana codziennego jadłospisu po przebytym zawale jest niezbędna, by pacjent mógł wrócić do normalnego funkcjonowania. Odpowiednie żywienie znaczące zmniejsza też ryzyko, że dojdzie do kolejnego ataku. Co obejmuje dieta po zawale? Jakie pokarmy można jeść bez przeszkód, a czego lepiej unikać?
Czego nie można jeść po zawale?
Lista produktów, po które nie mogą sięgać osoby po zawale jest niestety dość długa. Pacjent musi zapomnieć przede wszystkim o takich produktach jak:
- Kawa i inne produkty zawierające kofeinę – dotyczy to nawet cukierków z kofeiną czy napojów gazowanych (np. cola) zawierających tę substancję. Radzimy też unikać czarnej herbaty i napojów energetycznych, gdyż mogą one podnosić ciśnienie krwi.
- Mocno solone potrawy – dieta po zawale powinna zawierać nie więcej niż płaską łyżeczkę soli dziennie. To oznacza, że z menu trzeba wykreślić wszystkie słone przekąski. Dobrym pomysłem jest też rezygnacja z gotowych mieszanek przypraw oraz kostek bulionowych. Możesz zastąpić sól innymi przyprawami, np. tymiankiem, oregano czy bazylią.
- Tłuste mięsa i wędliny i inne produkty bogate w nasycone tłuszcze – dotyczy to nie tylko mięs (kiełbas, boczku, a nawet pasztetu czy parówek), ale też tłustego nabiału, czyli mleka 3,2% czy tłustych serów białych. Produkty takie mogą być spożywane od czasu do czasu, ale najlepiej w jak najmniejszych ilościach.
- Słodycze i słodkie napoje – dzienne spożycie cukru u osób po zawale nie powinno być wyższe niż 300 gramów dziennie. Zwróć uwagę na to, że owoce również mają dużo cukru, więc lepiej ich unikać.
Jak łatwo się domyślić, powyższe zalecenia oznaczają, że osoby po zawale nie powinny też sięgać po produkty typu fast food lub różne „mrożonki” przeznaczone do podgrzania w mikrofalówce.
A co można jeść? Zdecydowanie warto sięgać po jak największe ilości warzyw, ryb morskich oraz chudego mleka i serów. Polecamy też jogurty naturalne i kefir. Dobrą wiadomością dla zawałowców jest także to, że mogą oni bez przeszkód zjadać mięso drobiowe. Wśród węglowodanów najlepiej sięgać po te o niskim indeksie glikemicznym, czyli pieczywo razowe i pełnoziarniste, grube kasze czy makarony gryczane i razowe.
Dieta po zawale dostosowana do pacjenta
Inną dietę stosuje się w pierwszych dniach po zawale, a inną już na dalszym etapie rekonwalescencji. Świeżo po przebytej chorobie lekarze zalecają spożywanie posiłków lekkostrawnych, bogatych w składniki odżywcze. Ponadto w ciągu pierwszej doby po przebytym zawale często stosuje się dietę płynną, a więc najmniej obciążającą organizm. Jest ona odpowiednia zwłaszcza u pacjentów odczuwających nudności i cierpiących z powodu wymiotów. Na dalszym etapie zalecana jest niskokaloryczna dieta kardiologiczna.
Odpowiednia podaż kalorii ma bardzo duże znaczenie po ataku serca. Dieta po zawale musi być dostosowana do pacjenta w taki sposób, by dostarczała wystarczająco wiele kalorii, ale bez ryzyka, że przeciąży serce i układ krążenia. Dieta zależy od masy ciała chorego oraz jego aktywności fizycznej. Można przyjąć, że osoby nie ruszające się zbyt wiele powinny spożywać około 20 kcal na kilogram masy ciała. Natomiast bardziej aktywni pacjenci mogą stosować dietę po zawale obejmującą 30 kcal na kilogram masy ciała.
Pod uwagę należy wziąć również poziom tkanki tłuszczowej. Osoby z dużą nadwagą lub otyłością muszą pozbyć się nadmiarowych kilogramów, więc w takich przypadkach lekarze zalecają obniżenie wartości kalorycznej posiłków.
Be First to Comment