Press "Enter" to skip to content

Do czego służy aparat Holtera? Na czym polega badanie holterowskie?

Wykrywanie wad serca czy przyczyn zaburzeń rytmu niejednokrotnie wymaga skomplikowanej diagnostyki. W niektórych przypadkach zwykłe EKG czy echo serca nie są w stanie dostarczyć miarodajnych wyników, gdyż patologiczne zmiany mogą ujawniać się np. podczas snu, stresu czy aktywności fizycznej. Wówczas wykorzystuje się aparat Holtera, który umożliwia rejestrowanie pracy serca w trybie ciągłym, zazwyczaj przez całą dobę. Jak przebiega takie badanie i jakie są wskazania do jego wykonania?

Badanie holterowskie – co musisz wiedzieć?

EKG metodą Holtera to badanie całkowicie bezbolesne, niewymagające żadnych przygotowań. Jedynie mężczyźni o owłosionej klatce piersiowej powinni wydepilować miejsce w okolicy serca. Holter jest 100% bezpieczny, dlatego znajduje zastosowywanie w diagnostyce kardiologicznej u osób schorowanych i kobiet w ciąży. Badanie nie należy do specjalnie uciążliwych, a aparat Holtera powinien być zamocowany w taki sposób, aby nie przeszkadzać pacjentowi.

Jak w praktyce wygląda ta metoda? Otóż wokół serca umieszcza się 5 elektrod, które następnie podłącza się do urządzenia przypiętego do paska wokół talii. Aparat to w istocie niewielki „walkman” na baterie, niemal niewyczuwalny podczas całodniowego noszenia. Po krótkim omówieniu zasad działania pacjent zostaje odesłany do domu, gdzie jego rola ogranicza się do wykonywania normalnych czynności.

Aparat Holtera – wskazówki dla pacjenta

W odróżnieniu od zwykłego EKG badanie Holtera monitoruje pracę układu krążenia w naturalnych warunkach. W tym czasie badany powinien robić to, co zwykle – jeść, spać, spacerować, ćwiczyć, jeździć na rowerze, kierować samochodem, pracować w ogródku… Niedozwolona jest jedynie kąpiel i trzeba uważać, aby nie zamoczyć elektrod podczas deszczu. Ważne jest, żeby pacjent prowadził dzienniczek aktywności, w którym będzie zapisywał wykonywane czynności i ewentualne objawy. Jeśli w trakcie badania elektrody odkleją się od ciała, wówczas pacjent powinien przyczepić je ponownie. Odłączony przewód należy wpiąć z powrotem na zatrzask.  

Jak wygląda EKG metodą Holtera?

Aparat Holtera rejestruje bodźce elektryczne odpowiedzialne za kurczenie mięśnia sercowego. Przez 24 godziny impulsy przesyłane przez elektrody zapisywane są w postaci analogowej (na taśmie) lub elektronicznej. Po zakończeniu badania pacjent musi zwrócić urządzenie, by lekarz mógł zinterpretować odczyt za pomocą programu komputerowego i skonfrontować wyniki z notatkami pacjenta. Dzięki całodobowej obserwacji pracy serca w warunkach typowych metoda Holtera umożliwia wykrycie takich schorzeń jak: różnego rodzaju arytmie, blok serca, choroba wieńcowa, niewyjaśnione omdlenia. Holter EKG przeprowadza się również u pacjentów z już zdiagnozowaną i leczoną chorobą układu krążenia (np. migotanie przedsionków), gdyż umożliwia sprawdzenie działania wszczepionego rozrusznika serca.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *