Press "Enter" to skip to content

Profilaktyka chorób układu krążenia

Z powodu chorób układu krążenia umiera w Europie dwa razy więcej osób niż na nowotwory. W jaki sposób zmniejszyć ryzyko, że pojawią się problemy z układem sercowo-naczyniowym?

Regularny ruch

Mięsień sercowy, podobnie jak inne mięśnie naszego ciała, potrzebuje regularnych treningów. Podczas biegania, jazdy na rowerze czy ćwiczeń siłowych, serce pracuje intensywniej i staje się silniejsze. Profilaktyka chorób układu krążenia poprzez ruch wpływa pozytywnie na przepływ krwi w naczyniach wieńcowych i reguluje ciśnienie krwi. Ponadto wspiera leczenie zaburzeń lipidowych.

Dużą zaletą aktywności sportowej z punktu widzenia chorób układu krążenia jest także walka z dużą nadwagą i otyłością, które sprzyjają problemom z sercem.

W jaki sposób włączyć ruch do codziennego planu dnia? Jeśli do tej pory nie ćwiczyliśmy zbyt wiele, najlepiej robić to stopniowo – przesilenie może być niebezpieczne dla serca, a także generować kontuzje. Zaleca się rozpoczynanie ćwiczeń od marszu i marszobiegu. Dobrym pomysłem może być też nordic walking lub ćwiczenia na stepperze. Intensywność ćwiczeń można stopniowo zwiększać.

Osoby, które wcześniej zmagały się z poważnymi problemami z mięśniem sercowym powinny skonsultować plan ćwiczeń z lekarzem.

Dieta dla serca

Aby serce i cały układ krwionośny miały się dobrze, należy również odpowiednio się odżywiać. W zdrowej diecie powinny znaleźć się:

  • produkty pełnoziarniste (np. kasze i ciemne pieczywo)
  • warzywa i owoce
  • ryby morskie
  • makarony
  • nabiał niskotłuszczowy
  • chude mięso (kurczak lub chuda wołowina)
  • zdrowe oleje roślinne (nierafinowane, tłoczone na zimno)

W codziennym jadłospisie powinno znaleźć się minimum 500 gramów warzyw i owoców, ze znaczną przewagą warzyw. Ponadto warto zadbać o zdrowe nawyki żywieniowe – profilaktyka chorób układu krążenia powinna obejmować regularne i częste posiłki. Lepiej zjeść codziennie 4-5 mniejszych porcji niż 1-2 duże posiłki.

Kontrola ciśnienia, cholesterolu i cukru

Nawet zdrowe osoby powinny regularnie sprawdzać swoje ciśnienie. Jeśli zaniedbamy badania przez kilka lat, możemy nie zauważyć groźnych tendencji. Stale podwyższone ciśnienie krwi może być efektem zwężenia światła tętnic w wyniku powstawania blaszek miażdżycowych, powodujących zagrożenie zawałowe. Ciśnienie warto mierzyć podczas każdej wizyty u lekarza. Łatwo dostępne są również aparaty domowe. Ponadto możemy skorzystać z urządzeń znajdujących się w aptekach.

Dla profilaktyki chorób układu krążenia równie duże znaczenie ma kontrolowanie poziomu cholesterolu. Podwyższona ilość frakcji LDL zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy. W takim wypadku należy zmienić nawyki żywieniowe.

To samo dotyczy poziomu cukru. Osoby zmagające się z cukrzycą mogą mieć problem również z gospodarką cholesterolowa i innymi zaburzeniami metabolicznymi.

Koniec z papierosami

Profilaktyka chorób układu krążenia wymaga również rzucenia papierosów. Palenie znacząco zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy. Choć zerwanie z nałogiem nie jest łatwe, warto się postarać, gdyż już po pięciu latach od ostatniego papierosa organizm wraca do równowagi, a ryzyko zawału jest takie samo, jak u osób, które nigdy nie paliły.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *