Press "Enter" to skip to content

Choroba wieńcowa serca. Skąd się bierze?

Serce cały czas potrzebuje świeżych dostaw tlenu, które otrzymuje wraz z docierającą do niego krwią. Krew ta jest transportowana do mięśnia sercowego naczyniami wieńcowymi. Niestety zdarza się, że droga ta zostaje częściowo zablokowana – światło tętnicy jest zwężone. W efekcie serce otrzymuje za mało tlenu i możemy mówić o powstaniu choroby wieńcowej serca. Jej inna nazwa to choroba niedokrwienna serca.

Już z samego opisu łatwo wywnioskować, że taki stan jest bardzo groźny dla zdrowia. Najbardziej niebezpieczną postacią choroby wieńcowej jest zawał serca. Dochodzi do niego, gdy tętnica zostaje całkowicie zatkana. Wówczas krew przestaje docierać do serca i pojawia się martwica. Jeżeli pomoc nie zostanie udzielona natychmiast, zniszczenia tkanek serca będą na tyle rozległe, że doprowadzą do zgonu pacjenta.

Nieco mniej groźną, ale wciąż mogącą zagrozić życiu postacią choroby wieńcowej serca jest dławica piersiowa, nazywana także dusznicą bolesną. Jak sama nazwa wskazuje, wiąże się ona z silnym bólem w klatce piersiowej (podobnym jak przy zawale). Do dusznicy dochodzi, gdy pacjent zmaga się z obniżoną wydolnością naczyń wieńcowych.

Przyczyny choroby wieńcowej

Najczęściej choroba wieńcowa serca rozwija się jako konsekwencja miażdżycy. Światło tętnic jest zwężone z powodu odkładania się blaszek miażdżycowych. To oznacza, że ogromne znaczenie dla profilaktyki ma styl życia – zdrowia dieta i aktywność fizyczna. Szczególnie groźna jest otyłość brzuszna, ale inne formy dużej nadwagi również predysponują do rozwoju choroby niedokrwiennej serca. Do czynników ryzyka zaliczyć należy także siedzący tryb życia i dietę bogatą w „zły” cholesterol.

Ryzyko rozwoju choroby wieńcowej zwiększają również:

  • cukrzyca
  • silny stres
  • palenie papierosów
  • kiła
  • zapalenie wsierdzia
  • zapalenie tętnic
  • niedokrwistość
  • wrodzone wady naczyń wieńcowych
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • uwarunkowania genetyczne

Choroba wieńcowa serca najczęściej występuje u mężczyzn po 45, a u kobiet po 55 roku życia.

Jak rozpoznać chorobę wieńcową?

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby wieńcowej jest ból w klatce piersiowej, który może mieć różne postaci. Czasem jest to jedynie ból pojawiający się po wysiłku lub w stresowych sytuacjach. Bardziej dotkliwy jest natomiast kłujący, przeszywając ból w mostku. Natomiast dusznicy bolesnej towarzyszy ból dławicowy – uczucie silnego gniecenia w klatce piersiowej, które szczególnie często pojawia się rano. Dodatkowo mogą wystąpić takie objawy, jak zawroty głowy, duszności i nudności oraz kołatanie serca.

Jeżeli ból ma duże natężenie i utrzymuje się dłużej niż 15 minut, nie ustępuje po odpoczynku lub zmianie pozycji i towarzyszy mu poczucie silnego zmęczenia oraz strachu, należy natychmiast wezwać pogotowie – są to objawy zawału serca. Pomoc powinna być udzielona w ciągu godziny, by znacząco ograniczyć ryzyko zgonu.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *