Press "Enter" to skip to content

Czym są bóle wieńcowe i jak je rozpoznać?

Ostre kłucie, duszący ucisk, pieczenie za mostkiem, przyspieszony lub spowolniony rytm – każdy rodzaj bólu zlokalizowanego w okolicach serca interpretuje się jako kardiologiczny. Tymczasem uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej nie musi oznaczać choroby serca. Podobne dolegliwości bólowe mogą towarzyszyć np. przeziębieniu, anginie, zgadze, przejedzeniu, schorzeniom kręgosłupa, a także silnym emocjom (zagrożenie życia, śmierć bliskiego, rozstanie z partnerem, itd.). W takim razie jak rozpoznać bóle wieńcowe, które faktycznie występują przy chorym sercu? Jak odróżnić je od bólu zwiastującego zawał?

Skąd bierze się ból wieńcowy?

Choroba niedokrwienna serca (potocznie zwana „wieńcówką”) powstaje, gdy mięsień sercowy otrzymuje zbyt mało tlenu i substancji odżywczych w stosunku do swojego zapotrzebowania. Najczęstszą przyczyną schorzenia jest miażdżyca, czyli patologiczne zwężenie światła tętnic przez blaszkę miażdżycową (na którą składają się m.in. cholesterol, komórki zapalne i kolagen). Im większą część tętnicy zakrywa blaszka, tym mniej krwi dociera do mięśnia sercowego. Niedotlenione i niedożywione serce pracuje ponad siły, wskutek czego chory coraz częściej odczuwa zadyszkę, zmęczenie przy niewielkim wysiłku, duszności i bóle wieńcowe. Następstwem choroby jest stan bezpośrednio zagrażający życiu, tj. zawał serca.

Ból wieńcowy – objawy

Nawet 30% chorych na wieńcówkę może nie odczuwać dolegliwości bólowych, co opóźnia postawienie diagnozy. Co więcej, czasami chorobie towarzyszą objawy nietypowe, tj. ból w stanie spoczynku, bóle w nadbrzuszu, omdlenia, duszności i wymioty. Mało charakterystyczna postać wieńcówki częściej dotyczy ludzi młodych (30-40 lat), kobiet i chorych na cukrzycę.

W takim razie jak rozpoznać typowe bóle wieńcowe? Otóż dolegliwości zwykle skupiają się w okolicy mostka – ból zamostkowy lub podmostkowy może też promieniować do kończyn górnych, żuchwy i nadbrzusza. Kolejną cechą charakterystyczną jest krótki i przemijający charakter, tj. ból trwa 5-15 minut, a potem ustępuje. Dyskomfort najczęściej pojawia się po wysiłku, przejedzeniu, pod wpływem zimna, wiatru lub emocji. Ból wieńcowy ma dość subiektywny charakter, jednak chorzy opisują go jako uczucie ucisku, gniecenia, kołatania i pieczenia w klatce piersiowej. Dodatkowo może pojawić się wrażenie dławienia w gardle i drętwienia ręki. Samopoczucie chorego pogarsza również silne pocenie i nudności.

Uwaga – bóle wieńcowe przechodzą po podaniu nitrogliceryny, którą pacjenci ze zdiagnozowaną wieńcówką zwykle mają przy sobie.

Bóle wieńcowe a ból zawałowy – jak je odróżnić?

W zasadzie ból zawałowy ma podobny charakter do wieńcowego, jednak występuje w większym nasileniu i często poprzedza go uczucie lęku. Ból w stanie zawałowym trwa dłużej – ponad 30 minut, w dodatku nie przemija po przyjęciu nitrogliceryny. Dlatego tak ważne jest, by chory natychmiast po wystąpieniu bólu przyjął swój lek – choć w tym przypadku nie uśmierzy dolegliwości, stanie się czynnikiem alarmującym, który może uratować życie.

[Głosów:4    Średnia:1.5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *