Press "Enter" to skip to content

Jak boli serce? Przyczyny i objawy bólu serca

Ból zlokalizowany w klatce piersiowej zazwyczaj interpretowany jest jak ból serca. Ale czy wiesz, że takie dolegliwości mogą mieć zupełnie inną przyczynę? Coś, co odbierasz jako „kłucie w sercu”, może być w istocie objawem problemów z kręgosłupem, choroby płuc, zgagi, choroby wrzodowej , refluksu  żołądkowo-przełykowego, niedoboru elektrolitów, a nawet zaburzeń lękowych. W takim razie jak boli serce i co może być tego przyczyną?

Ból serca jako podstawowy objaw wieńcówki

Choroba wieńcowa daje o sobie znać na różne sposoby. Choremu doskwierają duszności, męczliwość, nadmierne pocenie, zawroty głowy, a nawet omdlenia. Jednak najbardziej charakterystycznym symptomem jest ból w klatce piersiowej, określany przez kardiologów jako ból dławicowy. Czy można go pomylić z innym schorzeniem, np. ze zgagą lub wrzodami? Dolegliwości opisywane przez różnych pacjentów na przestrzeni lat pozwoliły wyodrębnić typowe cechy bólu występującego przy niedokrwieniu serca.

Jak boli serce przy chorobie wieńcowej?

  1. „Wychodzi” od mostka i promieniuje do kończyn górnych, szyi, żuchwy, pod żebra.
  2. Daje uczucie gniecenia, ucisku i dławienia w klatce piersiowej.
  3. Pojawia się podczas wysiłku, sytuacji stresowych, emocjonujących zdarzeń.
  4. Trwa krótko (do 20 minut) i nie zmienia się po przyjęciu innej pozycji.
  5. Mija po zażyciu nitrogliceryny i odpoczynku.

Ból serca podczas zawału

Dolegliwości bólowe zwiastujące atak serca są dobrze znane osobom cierpiącym na chorobę niedokrwienną. Jak boli serce przy zawale? Ból przypomina wieńcowy, z tą różnicą, że może trwać powyżej 20 minut i nie ustępuje po nitroglicerynie. Oprócz wrażenia silnego ucisku i dławienia, chory może odczuwać pieczenie za mostkiem, a czasami ostre kłucie w klatce piersiowej. Z  minuty na minutę ból staje się dotkliwszy i zajmuje coraz większy obszar, promieniując do ręki, nadbrzusza, barków i żuchwy. Dolegliwości nie ustępują po zmianie sposobu oddychania, przyjęciu innej pozycji czy odpoczynku.

Jak boli serce przy arytmii?

Nawet zdrowi ludzie mogą od czasu do czasu doświadczyć dziwnego uczucia kołatania w klatce piersiowej. Można odnieść wówczas wrażenie, że serce chce „wyskoczyć z piersi”, „galopuje”, albo „ucieka” w górę. Choć ból nie jest zbyt silny, niepokój pacjenta wzbudza wyczuwalna zmiana rytmu – z przyspieszonego do wyraźnie wolniejszego, aż do wrażenia całkowitego zatrzymania. Ponieważ ból serca przy arytmii może przybrać zaawansowaną postać (migotanie przedsionków, częstoskurcz), każdy tego typu objaw wymaga konsultacji medycznej.

Ból przy zapaleniu mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego może być następstwem niedoleczonej grypy lub innej infekcji wirusowej układu oddechowego. Rozpoznanie tego schorzenia utrudniają nieswoiste objawy, bardzo podobne do grypy lub przeziębienia. Chory skarży się na gorączkę, złe samopoczucie, zmęczenie, bóle mięśni, duszący kaszel. Sygnałem alarmowym może być wówczas kołatanie serca oraz ból w klatce piersiowej o charakterze opłucnowym, tj. ostry, kłujący.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *