Press "Enter" to skip to content

Jakie są objawy niewydolności serca?

Niewydolność serca może przyjmować różne oblicza. Jako schorzenie przewlekłe rozwija się latami, stopniowo pogarszając wydolność organizmu. W stanie ostrym zagraża życiu z powodu znacznego niedokrwienia ważnych organów. Niewydolność może obejmować lewą lub prawą komorę, a także obie komory jednocześnie. Zaburzenie może dotyczyć fazy skurczu lub rozkurczu. Jednak niezależnie od przyczyny i rodzaju zaburzenia, zawsze chodzi o jedno –  zmniejszenie pojemności minutowej serca. Oznacza to, że mięsień sercowy tłoczy do obiegu mniejszą ilość krwi niż wynosi zapotrzebowanie tkanek. Czy można w porę rozpoznać ten stan? Jak wyglądają charakterystyczne objawy niewydolności serca?

Objawy wskazujące na niewydolność serca

Niewydolności serca, podobnie jak innym schorzeniom układu krążenia, towarzyszą duszności. Najpierw występują tylko podczas intensywnej aktywności fizycznej, później już przy niewielkim wysiłku, aż w końcu pojawiają się bez przyczyny. Dość znamienne dla tej choroby jest nasilenie duszności nocą i po przyjęciu pozycji leżącej.  

Nykturia to kolejny specyficzny objaw niewydolności serca. Ta tajemnicza nazwa odnosi się do częstego oddawania moczu nocą. Przerwanie snu jedną wizytą w toalecie mieści się w normie, ale jeśli odczuwasz parcie na pęcherz kilka razy w nocy, koniecznie zgłoś to swojemu lekarzowi. Z kolei w późniejszej fazie choroby może wystąpić skąpomocz, czyli wydalanie zbyt małej ilości moczu w ciągu doby.

Charakterystyczne dla niewydolności serca są obrzęki – zarówno te widoczne gołym okiem (np. „ciastowate palce”), jak i te obejmujące narządy wewnętrzne. Wskutek powiększenia wątroby chory może odczuwać ból brzucha, natomiast obrzęki oskrzeli powodują słyszalne rzężenie.

A oto inne typowe objawy niewydolności serca:

  • męczliwość nieadekwatna do wysiłku
  • przyspieszona lub nieregularna akcja serca
  • nieuzasadniony wzrost lub spadek wagi
  • blada skóra
  • zimne, zasinione kończyny
  • podwyższone ciśnienie rozkurczowe
  • wyraźne zgrubienie żył szyjnych
  • zaburzenia neurologiczne (np. demencja, osłabione postrzeganie)
  • podwyższona temperatura ciała
  • problemy z oddychaniem (bezdech na przemian z przyspieszonym oddechem)

Objawy niewydolności serca – klasy nasilenia

Na początku niewydolność serca nie daje żadnych widocznych objawów – chory nie skarży się na duszności, męczliwość czy zaburzenia rytmu. Pierwsza klasa choroby nie przeszkadza w codziennym życiu ani podczas intensywnego wysiłku, co bardzo utrudnia wczesne zdiagnozowanie.

Gdy niewydolność serca osiągnie drugą klasę, wówczas niektóre z wyżej wymienionych objawów pojawiają się wskutek uprawiania sportu, ciężkiej pracy fizycznej czy szybkiego biegu.

W trzeciej klasie choroba nadal nie uwidacznia się podczas spoczynku, jednak dolegliwości są nasilone i zmuszają chorego do zaprzestania aktywności fizycznej.

Objawy niewydolności serca klasy czwartej towarzyszą choremu niezależnie od wysiłku i znacznie utrudniają nawet codzienne czynności, np. wchodzenie po schodach czy robienie zakupów.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *