Press "Enter" to skip to content

Niewydolność serca – leczenie

Niewydolność serca może się rozwijać stopniowo lub pojawić nagle np. po zawale. Dla chorego oznacza zwykle znaczące pogorszenie komfortu życia, ponieważ istotnie zmniejsza fizyczne możliwości organizmu. Chory nie jest w stanie funkcjonować tak jak wcześniej, gdyż serce nie dostarcza wystarczającej ilości krwi do wszystkich tkanek.

Czy osoba, która raz zachorowała już zawsze będzie cierpieć na niewydolność serca? Leczenie na szczęście może być skuteczne, ale dotyczy to wyłącznie przypadków, w których chorobę wykryto już na wczesnym etapie. Wówczas możliwe jest nawet cofnięcie efektów, znacznie częściej jednak efektem jest zatrzymanie postępu.

Leczenie niewydolności serca

W jaki sposób współczesna medycyna stara się okiełznać niewydolność serca? Leczenie polega na początku na usuwaniu przyczyn niewydolności. Kolejnym krokiem jest leczenie objawów.

W leczeniu niewydolności serca stosuje się takie środki farmakologiczne, jak:

  • Poszerzające naczynia wazodilatatory
  • Leki obniżające opór obwodowych tętnic
  • Blokery receptorów andrenergicznych lub wapniowych
  • ACE-inhibitory
  • Beta-blokery
  • Środki moczopędne
  • Glikozydy

Niewydolność serca jest leczona również zabiegowo. Choremu wszczepiane są zastawki serca lub zakłada się by-passy. Lekarze często sięgają także po angioplastykę oraz urządzenia CRT, które resynchronizują serce – przywracają naturalny skurcz mięśnia sercowego. Natomiast w skrajnych przypadkach chorego może uratować jedynie operacja przeszczepu serca.

Profilaktyka niewydolności serca

W przypadku wcześnie wykrytej niewydolności serca leczenie może być skuteczne, jednak lepiej nie sprawdzać tego w praktyce i zawczasu podjąć odpowiednie działania profilaktyczne. Aby nie doprowadzić swojego mięśnia sercowego do tak złego stanu, należy podjąć leczenie chorób powodując niewydolność serca. Leczenie choroby wieńcowej czy nadciśnienia tętniczego znacząco zmniejszą ryzyko, że mięsień sercowy straci zdolność do wydajnej pracy. Wśród innych chorób sprzyjających niewydolności, wymienić warto także choroby nerek, infekcje, schorzenia płuc, alkoholizm i zaburzenia rytmu serca.

W profilaktyce niewydolności serca bardzo duże znaczenie ma także zbilansowana dieta i unikanie nadwagi. Lekarze zalecają zmniejszenie ilości soli w potrawach oraz redukcję tłuszczów zwierzęcych. Menu powinno natomiast obejmować większą ilość potraw bogatych w potas. Zaleca się też regularny wysiłek fizyczny. Zdrową dawkę ruchu do planu dnia powinny dodać także osoby, które już zmagają się z niewydolnością. Bardzo ważne jest jednak to, by aktywność była wykonywana zgodnie z zaleceniami lekarza – trening powinien być dostosowany do kondycji i stanu chorego.

Niewydolność serca – rokowania

Im szybciej niewydolność serca zostanie wykryta tym skuteczniejsze leczenie. Niestety aż połowa pacjentów umiera w ciągu 5 lat po wykryciu choroby, w wyniku niedotlenienie organizmu. Mogą też pojawić się groźne oraz nieprzyjemne powikłania takie, jak niewydolność nerek, zatory oraz zakrzepica. W związku z tak niebezpiecznymi skutkami niewydolności serca, raz jeszcze podkreślmy, jak ważna jest profilaktyka!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *