Press "Enter" to skip to content

Badanie serca – podstawowe metody diagnostyczne

Odczuwasz zmęczenie niewspółmierne do wysiłku? Nadmiernie się pocisz i łapiesz zadyszkę nawet na krótkim spacerze? Od czasu do czasu masz wrażenie silnego ucisku w piersi? Choć mogą istnieć dziesiątki przyczyn Twoich dolegliwości, takie objawy sugerują schorzenie kardiologiczne. Powinieneś zatem wybrać się na badanie serca, nawet jeśli nie jesteś obciążony genetycznie i prowadzisz higieniczny tryb życia. Jakie metody diagnostyczne znajdują zastosowanie w rozpoznaniu chorób układu krążenia?

Wywiad i badanie fizykalne

Zanim lekarz skieruje Cię na specjalistyczne badania kardiologiczne, najpierw zada Ci kilka pytań. Wywiad pozwala wstępnie oszacować ryzyko występowania wad serca i schorzeń układu krążenia. Aby ukierunkować dalszą diagnostykę, lekarz zapyta Cię m.in. o poziom stresu, dietę, używki, aktywność fizyczną, odczuwalne objawy i choroby przebyte w rodzinie.

Następnie lekarz przeprowadzi fizykalne badanie serca polegające na osłuchaniu klatki piersiowej stetoskopem. Patologicznym zmianom w układzie krążenia często towarzyszy nadciśnienie, toteż możesz otrzymać zalecenie samodzielnego mierzenia ciśnienia krwi przez jedną dobę lub cały tydzień. Negatywny wpływ na pracę serca ma również nadwaga, dlatego lekarz może również sprawdzić wskaźnik BMI oraz obwód brzucha.

Badanie serca – lipidogram

Ważną rolę w diagnostyce schorzeń kardiologicznych odgrywa lipidogram, czyli badanie laboratoryjne określające poziom cholesterolu we krwi. Jak wiadomo nadmiar tłuszczów w diecie przyczynia się do rozwoju miażdżycy – choroby odpowiedzialnej m.in. za wieńcówkę, zawał serca i udar mózgu. Niewielka próbka krwi wystarczy, aby określić stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji HDL i LDL oraz trójglicerydów. Badanie wykonuje się na czczo (co najmniej 14 godzin), a na dzień przed pobraniem krwi należy powstrzymać się od alkoholu i tłustych potraw.

Specjalistyczne badania kardiologiczne

Dalsza diagnostyka pod kątem wad serca i schorzeń kardiologicznych opiera się przede wszystkim na badaniach nieinwazyjnych. Podstawową metodą jest EKG, czyli badanie z wykorzystaniem urządzenia rejestrującego przepływ bodźców elektrycznych wywołujących skurcze serca. Oprócz standardowego EKG spoczynkowego lekarz może zaordynować badanie Holtera, EKG wysiłkowe oraz EKG śródsercowe.

Specjalistyczne badanie serca może obejmować również: echokardiografię (rodzaj USG), badanie radiologiczne (RTG), USG dopplerowskie, rezonans magnetyczny oraz scyntygrafię. To zabiegi nieinwazyjne, za pomocą których można ocenić budowę i stan mięśnia sercowego, zmiany w tętnicach wieńcowych oraz drożność naczyń.

W uzasadnionych przypadkach (np. przed operacją kardiochirurgiczną, u pacjentów z by-passami, przy chorobie wieńcowej) przeprowadza się również inwazyjne badanie serca, tj. cewnikowanie. Zabieg polega na wprowadzeniu specjalnego cewnika do serca, co pozwala na precyzyjną ocenę jego budowy i pracy. Do zbadania stanu tętnic wieńcowych służy koronarografia, czyli cewnikowanie naczyń z zastosowaniem kontrastu i RTG.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *