Press "Enter" to skip to content

Choroba wieńcowa – objawy i leczenie

Choroba wieńcowa najczęściej jest następstwem miażdżycy. To schorzenie polegające na zwężaniu tętnic wskutek rozrastania się blaszki miażdżycowej, tj. struktury składającej się głównie z cholesterolu, białka i komórek prozapalnych. Blaszka „wszczepia się” w wewnętrzne ściany tętnic i rosnąc, systematycznie zmniejsza światło naczynia. Przez zwężoną tętnicę przepływa mniejsza ilość krwi, a w rezultacie serce otrzymuje mniej tlenu i substancji odżywczych. Właśnie w ten sposób rozwija się choroba wieńcowa. Objawy wprawdzie nie są zbyt charakterystyczne, jednak z czasem coraz bardziej utrudniają życie. Jak w porę rozpoznać wieńcówkę?

Objawy choroby niedokrwiennej serca – na co zwracać uwagę?

Jeśli dobrze znasz swój organizm, nie przeoczysz pierwszych symptomów zwiastujących problemy z sercem. Najpierw objawy ujawniają się podczas wysiłku, np. na siłowni, podczas spaceru z psem, joggingu, wchodzenia po schodach. Jakie objawy choroby wieńcowej możesz odczuwać?

Możesz mieć kłopoty z oddychaniem – pojawi się zadyszka, nawet jeśli wcześniej nie narzekałeś na kondycję. Zauważysz, że trudno Ci oddychać „pełną piersią”, a Twój oddech staje się krótszy i urywany. Przyspieszone tętno i mdłości dodatkowo pogorszą Twoje samopoczucie. Będzie dopadać Cię zmęczenie, najchętniej położyłbyś się do łóżka w ciągu dnia. Odpoczynek nie jest bezzasadny, gdyż po nim objawy choroby wieńcowej ustępują „jak ręką odjął”.

Z czasem choremu coraz częściej dokuczają zawroty głowy, może dojść do powtarzających się omdleń. Jednak najbardziej alarmującym symptomem jest silny ból za mostkiem, który rozchodzi się w stronę kończyn górnych, żuchwy i pleców. Chory może odczuwać go jako dławienie i rozpieranie w klatce piersiowej, a także pieczenie podobne jak przy zgadze. Dolegliwości bólowe ustępują po przyjęciu nitrogliceryny, co odróżnia je od bólu występującego przy zawale.

Choroba wieńcowa – jak wygląda leczenie?

Już wiesz, w jaki sposób manifestuje się choroba wieńcowa. Objawy wymagają jednak zdiagnozowania. Najpierw lekarz zleci podstawowe badania, tj. EKG, echo serca, pomiar stężenia cholesterolu, pomiar markerów sercowych. Jeśli te badania nie wystarczą do postawienia pełnej diagnozy, wykonuje się specjalistyczne badanie drożności tętnic – koronarografię.

Leczenie choroby wieńcowej w dużej mierze zależy od samego pacjenta, gdyż w pierwszym etapie należy zmienić nawyki żywieniowe, usuwając z codziennego menu pokarmy bogate w cholesterol. Pacjent powinien unikać stresu i palenia papierosów, wskazana jest umiarkowana aktywność fizyczna.

Jeśli objawy choroby wieńcowej są zaawansowane i utrudniają życie, chory musi przyjmować leki, m.in. na obniżenie cholesterolu, przyspieszanie metabolizmu, łagodzenie dolegliwości, leki przeciwpłytkowe, beta-blokery, kwas acetylosalicylowy, doraźnie nitroglicerynę.

Z powodu rosnącego zagrożenia zawałem i nagłą śmiercią sercową, choroba wieńcowa często wymaga przeprowadzenia zabiegu – angioplastyki z wykorzystaniem stentu lub specjalnego balonika, a także wszczepienia by-passów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *