Press "Enter" to skip to content

Choroba wieńcowa – przyczyny i zapobieganie

Typowym symptomem choroby wieńcowej jest ból w klatce piersiowej, sprowokowany stresem, emocjami lub wysiłkiem fizycznym. Chorzy  opisują go jako uczucie gniecenia i ucisku, czasami pieczenia za mostkiem. Ból „rozlewa” się na górną część ciała – może promieniować w kierunku twarzy, rąk, nadbrzusza, pleców. Trwa od 10 do 20 minut, przy czym zmiana pozycji ciała czy wyregulowanie oddechu nie przynoszą ulgi. W tym wpisie chcemy wyjaśnić, skąd bierze się ten ból i dlaczego w organizmie rozwija się choroba wieńcowa. Przyczyny tego schorzenia prawie zawsze ograniczają się zmian miażdżycowych, choć istnieją wyjątki od tej reguły.

Dlaczego serce boli?

Wieńcówka to inaczej choroba niedokrwienna serca – i w zasadzie ta nazwa mówi wszystko. Otóż wskutek różnych czynników do mięśnia sercowego dostarczane są mniejsze ilości krwi, która jest nośnikiem tlenu i substancji odżywczych. Mimo niedotlenienia i niedożywienia serce wciąż ciężko pracuje, pompując krew do obiegu krwionośnego.

W wyniku rozwoju choroby serce otrzymuje coraz mniej krwi, co sukcesywnie pogarsza jego kondycję. Z czasem taki stan daje wyraźne objawy w postaci m.in. silnego bólu umiejscowionego za mostkiem. No dobrze, ale w takim razie gdzie szukać głównej przyczyny wieńcówki? Okazuje się, że u ponad 98% pacjentów za niedokrwienie serca odpowiada miażdżyca. A co z pozostałymi przypadkami?

Choroba wieńcowa – przyczyny pierwotne i wtórne

Pierwotne przyczyny choroby niedokrwiennej serca są związane ze stopniowym zwężaniem światła tętnic. Zazwyczaj za taki stan odpowiada miażdżyca, w przebiegu której na wewnętrznych ściankach tętnic odkładają się złogi tłuszczowe (tzw. blaszki miażdżycowe). Z czasem blaszki rozrastają się, tworząc „czop” utrudniający przepływ krwi do serca. Nieleczona miażdżyca może doprowadzić do całkowitego zamknięcia tętnic wieńcowych i w efekcie do zawału serca.

Zwężenie światła naczyń wieńcowych może nastąpić również wskutek innych schorzeń, w tym: wrodzonych wad w budowie tętnic, nieprawidłowego metabolizmu, zakrzepicy, zatoru, zapalenia tętnic, rozwarstwienia aorty i urazu tętnicy.

Istnieją również wtórne przyczyny choroby wieńcowej, gdzie mimo braku patologicznych zmian w tętnicach wieńcowych, do serca dostarczana jest zbyt mała ilość krwi. Do takiego stanu może dojść wskutek anemii, nadczynności tarczycy, zatrucia czadem, skurczu tętnicy, nadciśnienia.

Profilaktyka choroby niedokrwiennej

Już wiesz, skąd bierze się choroba wieńcowa. Przyczyny w ponad 98% przypadków skupiają się na zmianach w tętnicach spowodowanych miażdżycą. Stąd też profilaktyka wieńcówki polega w dużej mierze na zahamowaniu rozwoju blaszek miażdżycowych. Poprawa stanu tętnic wymaga jednak radykalnej zmiany trybu życia – przede wszystkim nie należy spożywać tłustych potraw i tłuszczów zwierzęcych, a także wprowadzić do menu produkty obniżające cholesterol. Chory musi zrezygnować z palenia papierosów i zadbać o aktywność fizyczną. Wskazane jest unikanie stresu lub rozładowywanie napięcia w zdrowy sposób, np. poprzez sport czy jogę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *